Varadkar wierzy w zjednoczenie Irlandii?
Wydaje się, że premier Leo Varadkar, stracił wiarę, iż za jego życia, uda się doprowadzić do zjednoczenia wyspy, a wskazówką może być jego zachowanie w Davos.
Premier, który podczas jednej z debat panelowych otrzymał pytanie od moderatora, odmówił odpowiedzi na pytanie, czy w jego opinii, Irlandia zostanie zjednoczona? Leo Varadkar powiedział natomiast, iż obecnie toczą się bardzo delikatne negocjacje na linii Unia Europejska – Wielka Brytania, więc należy poczekać na ich wynik.
Taoiseach przyznał, że widzi wiele niepewności w kwestiach brexitowych, ale też w zachowaniu członków Demokratycznej Partii Unionistów z Irlandii Północnej, co stało się przyczynkiem do problemów, jakie obecnie obserwujemy.
*
Co istotne, właśnie Demokratyczna Partia Unionistów, obarczana jest odpowiedzialnością za niepowodzenia Irlandii Północnej w dziedzinie rozpoczęcia prac tamtejszego parlamentu, czyli Stormont, ale i zablokowaniu możliwości utworzenia rządu przez Sinn Féin, które miało możliwość desygnowania pierwszego ministra, a tym miała się stać Michelle O’Neill.
Takich obaw, jak premier Varadkar, nie prezentują natomiast przedstawiciele Sinn Féin, którzy otwarcie mówią, że ich celem nadrzędnym stało się rozpocząć proces zjednoczenia, co wynika z Porozumienia Wielkopiątkowego, a pierwszy krok został już postawiony, więc wygrane wcześniej wybory do Stormont. Obecnie partia Mary Lou McDonald chce zdobyć większość w Republice Irlandii, aby objąć ster państwa, co z kolei ułatwi rozpoczęcie przygotowań do referendum zjednoczeniowego na wyspie.
W Sinn Féin panuje też przekonanie, iż do zjednoczenia Irlandii może dojść w okresie maksymalnym do 10 lat, co będzie zgodne z procedurami, jakie rozpoczną się np. w 2025 roku. Sprawa stoi jednak pod dużym znakiem zapytania, bo po pierwsze partia McDonald ponownie, gdyż wybory w Irlandii Północnej zostaną powtórzone, czyli musi kolejny raz mieć największe poparcie, by mieć swojego premiera, a po drugie, musi wygrać wybory w Republice i mieć zdolność do stworzenia gabinetu, więc odpowiednią większość parlamentarną.
To będzie proces trudny, gdyż możemy mieć powtórkę z 2020 roku, gdy Sinn Féin zdobyło najwięcej mandatów, ale Fine Gael, Fianna Fál i Green Party stworzyły koalicję blokującą, co skutkowało odebraniem ugrupowaniu McDonald możliwości rządzenia krajem.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Sylvia Szekely on Unsplash