Właśnie zbliża się okres, w którym po zakończeniu pory lęgowej mewy zaczynają wykazywać dużą aktywność, a wiąże się to ze zbliżającą jesienią i zimną, kiedy ptaki zaczynają magazynować zapasy tłuszczu.
Z jednej strony mewy stały się bardziej natarczywe, więc mogą posuwać się wyrywania ludziom z rąk jedzenia, ale mogą też być bardziej agresywne i atakować przechodniów. Największą uwagę należy jednak zwracać na odchody mew, które mogą atakować bombami guano, aby zmusić ludzi do porzucenia jedzenia, ale ich odchody to też źródło zagrożenia bakteriologicznego.
W guanie mew oraz innych ptaków znajdują się różnego rodzaju bakterie, w tym te groźne dla człowieka E.coli i Salmonelli.
Obie bakterie mogą dostać się do zarówno drogą pokarmową, jak i wziewną, więc groźne są odchody wilgotne oraz suche, które mogą rozpylone zostać podczas usuwania. Niebezpieczne są też gniazda, w których znajdują się oprócz bakterii roztocza, pchły, chrząszcze itp. Uważa się też, że mewy, które zbliżają się do domów, a lubią przysiąść na parapetach, mogą przenosić szkodniki do domów, a nawet przyczynić się do ich inwazji na domostwa.
Żeby zniechęcić mewy do przebywania w pobliżu domów, należy zaprzestać ich dokarmiania na podjazdach dla samochodów i na podwórkach, ale też usunąć z łatwo dostępnych miejsc resztki jedzenia, natomiast pojemniki na odpady do kompostowania dokładnie zamykać.
Dobrym rozwiązaniem jest też montowanie na parapetach barier i odstraszaczy ptaków, co zabezpieczy te miejsca przed nocowaniem na nich dzikich ptaków, a dobrym rozwiązaniem są też imitacje ptaków drapieżnych, które montuje się na wysięgnikach.
Można również zamówić specjalistyczne urządzenia odstraszające ptaki, które zamontują specjaliści z firm zajmujących się zwalczaniem szkodników, a te chronią obiekty przez 24 godziny na dobę i uruchamiają się w razie potrzeby. Są też takie, którymi można sterować za pomocą aplikacji na telefony, więc gama tych produktów jest bardzo duża, informuje firma Rentokil.
Te najbardziej zaawansowane urządzenia potrafią rozpoznawać ptaki po wydawanych odgłosach, więc wówczas dostosowują dźwięki odstraszające dany gatunek. Najczęściej jest to głos ptaka, który w naturalnych warunkach jest wrogiem mewy lub gołębia.
Bogdan Feręc
Źr. Rentokil
Photo by Julie Michaud on Unsplash