To taki trochę tytuł z Kochanowskiego, chociaż istotnie zmieniony, ale kiedy przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że ubiegać się będzie o drugą kadencję na tym stanowisku, w Europie odezwał się pomruk niezadowolenia i Unia podzieliła się na zwolenników oraz przeciwników Ursuli von der Leyen.
To z kolei kazało przyjrzeć się, jakie opinie na temat szefowej Komisji Europejskiej mają poszczególne państwa, ale też unijni obywatele. Jest kilka państw, które chcą, aby Ursula von der Leyen zakończyła swoją kadencję i tak już pozostało, ale są też kraje, gdzie cieszy się ona dużą popularnością. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Euronews przez Ipsos wynika, że 63% respondentów w negatywny sposób ocenia pracę Komisji Europejskiej pod zarządem Von der Leyen.
Jeżeli natomiast przyjrzeć się ocenom, jakie wystawiło 26 000 obywateli z 18 państw UE, sprawa jest bardziej niż skomplikowana, choć ze wskazaniem negatywnym. 37% oceniających pracę Komisji pod wodzą Ursuli von der Leyen mówi, iż nie ma w niej pozytywów, natomiast 31% uznało, że zrobiła wiele dobrego. Kolejne 32%, nie umiało wybrać, jak ocenić pracę Komisji Europejskiej.
Sama Ursula von der Leyen będzie miała również problemy, aby uzyskać nominację na przewodniczącą KE w kolejnej kadencji, a to za sprawą zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się od 6 do 9 czerwca, a weźmie w nich udział ponad 370 milionów obywateli UE. Polacy w Irlandii również mogą, o ile wykażą się odrobiną chęci.
Część państw unijnych zapowiedziała, iż nie widzi możliwości, aby Von der Leyen sprawowała swój obecny urząd w kolejnej kadencji, a niektóre kraje są obecnie w procesie podejmowania decyzji. Są też zwolennicy, do których nie należą dwie największe gospodarki Unii, bo najwięcej zwolenników ma w Portugalii – 61%, Danii – 54% i Hiszpanii – 54%. We Francji negatywnie prace Komisji i jej przewodniczącej źle oceniło 36% badanych, w Czechach 38%, a w Austrii 41%.
Otwarta niechęć, jaka obecnie panuje w kwestii ponownego objęcia stanowiska przewodniczącej KE przez Ursulę von der Leyen, może wskazywać, że nie uzyska ona odpowiednio wysokiego poparcia, a już w 2019 roku miała z tym problem, bo przeważyło zaledwie 9 głosów.
Zapytano również, czy członkostwo w UE dobre jest dla kraju, w którym mieszkają ankietowani, a wówczas średnia unijna pokazała, że w 62 proc. uznano, iż tak.
W Polsce pozytywnie pracę Komisji Europejskiej dobrze oceniło 36%, a źle 27%, natomiast zadania na ten temat nie miało 37% badanych. W Rzeczypospolitej Polskiej członkostwo w UE dobrze ocenia 67% respondentów, negatywnie 18%, a nie ma zdania 15%.
Irlandia nie brała udziału w badaniu.
Bogdan Feręc
Źr. Euronews
Photo by Christian Lue on Unsplash