Ukraina zmienia front. Chce rozmawiać z Rosją o pokoju
Prezydent Ukrainy poinformował w swoim oficjalnym wystąpieniu, że w kolejnym szczycie pokojowym, Federacja Rosyjska także powinna wziąć udział.
To całkowita zmiana stanowiska, gdyż do tej pory w propozycjach Kijowa mówiło się wyłącznie o warunkach, jakie powinny być spełnione przez Moskwę, żeby rozmowy z nią w jakiejkolwiek formie się rozpoczęły, a teraz dojść może do bezpośrednich rozmów, które zbliżać będą do zakończenia konfliktu.
Prezydent Wołodymyr Zeleński powiedział jednocześnie, że szczyt z udziałem przedstawicieli Federacji Rosyjskiej mógłby odbyć się w listopadzie tego roku, jednak wszystko zależne będzie od wcześniejszych ustaleń.
Szczyt pokojowy w Szwajcarii, jaki zorganizowano w dniach od 16 do 18 tego roku, a dotyczył wojny na Ukrainie, nie był tym, na który zaproszono przedstawicieli Rosji, choć uczestniczyły w nim 93 państwa, uznano za dziwne rozwiązanie, a i Chiny odmówiły uczestniczenia w szwajcarskich rozmowach, gdyż stwierdzono, że brak jednej ze stron konfliktu, czyni spotkanie bezprzedmiotowym.
Jeżeli do takiego szczytu dojdzie w listopadzie, będzie to pierwsze bezpośrednie spotkanie i rozmowy zaangażowanych w konflikt stron, a zarówno Rosja, jak i Ukraina do tej pory takich unikały.
Co może budzić pytania, to czas, w którym padła sugestia ze strony ukraińskiego prezydenta, gdyż stało się to tuż po jego powrocie z USA, gdzie spotkał się z wysokimi urzędnikami administracji Stanów Zjednoczonych, ale też obecny był na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pojawiało się też wyraźne wskazanie, że do rozpoczęcia rozmów pokojowych, potrzebne są obie strony konfliktu, więc padły też z ust Wołodymira Zełeńskiego następujące słowa:
– Uważam, że przedstawiciele Rosji powinni być na drugim szczycie.
Nie obyło się bez typowej retoryki, jaką od początku wojny stosuje Zełeński, więc stwierdził, że jego kraj potrzebuje przynajmniej 25 systemów obrony powietrznej „Patriot”, ale też znacznie więcej samolotów F-16. Obecne opóźnienia w dostawach sprzętu wojskowego na Ukrainę, jak określił to przywódca tego państwa, doprowadziły do „utraty ukraińskiej inicjatywy” na polu walki.
Bogdan Feręc
Źr. The Guardian
Fot. CC BY 4.0President of Ukraine