UE nie ma pomysłu na amerykańskie cła

Tánaiste Simon Harris próbuje wypowiadać się obecnie w uspokajającym tonie, choć sugeruje, że sytuacja nie będzie wyglądać najlepiej po wprowadzeniu ceł przez USA, jednak dodał, iż nie będzie beznadziejnie.
Wicepremier, który jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Unii Europejskiej, powiedział, że Irlandia powinna zachować „spokój i opanowanie”, chociaż rosną obawy o wpływ nowych taryf celnych, jakie dotykać będą również sektor farmaceutyczny. To natomiast będzie swoistym tąpnięciem, jakie wywołać może falę zwolnień w całym sektorze, a i pociągnie za sobą kolejną utratę miejsc pracy w branżach współpracujących.
Sutki są obecnie nie do przewidzenia, choć wydaje się, iż będą w istotny sposób wpływać na sporą grupę osób, która pracuje w sektorze farmaceutycznym, a dodaje się, że mogą one być obserwowane w dłuższym okresie.
Premier Micheál Martin rozmawiał natomiast z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, z którą omówili wpływ taryf celnych, jakie Stany Zjednoczone nałożą na Unię Europejską. Politycy zgodzili się, że skutki odczują obie gospodarki. Część ze środków odwetowych, jakie nałoży UE, będzie niewspółmierna do ceł, jakie pojawią się po decyzji Waszyngtonu, a mają być sygnałem, że Unia Europejska chce porozumienia w tej sprawie.
Odpowiedź, jak dodała przewodnicząca KE, musi być jednak silna, by pokazać, że USA nie mogą zbyt głęboko ingerować w ekonomię unijnego bloku.
Ursula von der Leyen i Micheál Martin powiedzieli, że UE wykorzysta „wszelkie możliwości”, żeby przeciwdziałać nałożonym cłom.
*
W mojej ocenie, Unia Europejska nie ma żadnego pomysłu, jak poradzić sobie z cłami, jakie nałożyły Stany, a i szamocze się w próbach poradzenia sobie z kryzysem, jaki właśnie zaczął ją dotykać. Co więcej, i dzieje się podobnie, jak to miało miejsce w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie, nie są podejmowane wciąż próby nawiązania rozmów z administracją USA, co mogłoby zmienić obraz całej sytuacji. UE woli wymachiwać szabelką, mówić, że na wojnie handlowej stracą wszyscy i płakać w kąciku, że ktoś jej robi krzywdę.
A jak mówiłem, żeby „zrzucić” unijnych polityków z Klifów Moher, to się ze mnie wyśmiewaliście. To teraz macie i będziecie mieli jeszcze więcej, a właściwie zapaść, jaka nie była do tej pory w Europie obserwowana.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Alex Radelich on Unsplash