Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego powiedział, że stało się obecnie koniecznością, żeby cała Unia Europejska dysponowała zdolnościami gaśniczymi do zwalczania wszelkich pożarów, a przede wszystkim z powietrza.
Komisarz Janez Lenarcic dodał, że eksperci nie mają w tym zakresie żadnych wątpliwości i uznali, iż nadchodzące lato będzie trudne pod względem pogodowym, więc i pożarów lasów oraz terenów rolnych, ale też zamieszkanych może być znacznie więcej. Po zapewnieniach specjalistów uznano, iż należy podwoić ilość lotniczej floty przeciwpożarowej i gaśniczej, więc zwiększyć ją do 28 maszyn gaśniczych.
Jak powiedział Janez Lenarcic, to lato ma być tak samo upalne, jak było w Europie poprzednie, więc więcej będzie okresów suszy, a to zwiększy ryzyko pożarów.
Informację o zakupie dodatkowych maszyn gaśniczych potwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która powiedziała, że „europejska flota samolotów i helikopterów gaśniczych do bombardowań wodnych zostanie podwojona”.
Obecnie samoloty i helikoptery gaśnicze stacjonują w 10 państwach i są to Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania i Szwecja, w których do tej pory było 13 takich maszyn. Zwiększenie stanu posiadania UE wzmocni możliwości strażaków, co stanie się już w czerwcu tego roku.
Wstępnie w okresie od czerwca do października w Grecji, Francji i Portugalii rozmieszczonych zostanie 400 strażaków, którzy podlegać będą rozkazom Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE. Centrum zapewnia dostarczanie pomocy dla państw, które dotknięte zostały klęskami żywiołowymi, a i dysponuje sprzętem, jaki temu podlega.
Jak dodał komisarz Janez Lenarcic, mechanizm powietrznej ochrony przeciwpożarowej powstał w 2001 roku, a przez 20 lat uruchamiany był średnio 20 razy na rok, jednak w ostatnich latach korzystano z niego ok. 100 razy rocznie. Komisarz Lenarcic uważa również, że Unia Europejska powinna w niedalekiej przyszłości zwiększyć środki na ochronę i rozwinąć ten mechanizm, głównie ze względu na zmiany klimatyczne.
Bogdan Feręc
Źr: Euronews
Photo by Moritz Mairinger on Unsplash