Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów ta zatwierdzić ma propozycję obniżenia kwoty zasiłku dla uchodźców wojennych z Ukrainy, co zaproponowano już w końcówce ubiegłego roku.
Propozycję zmian przedstawi gabinetowi minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, a oczekuje, że rząd, jak i następnie parlament, zatwierdzi zaproponowane przepisy. Niższe świadczenie socjalne dotyczyć będzie nowych uchodźców z Ukrainy, którzy albo przybędą tu z kraju, albo z państwa, które do tej pory udzielało im pomocy międzynarodowej.
Minister Humphreys spodziewa się również, że przepisy zostaną przyjęte przez Oireachtas jeszcze przed końcem miesiąca, aby mogły wejść w życie w proponowanym terminie 1 lutego 2024 roku.
Aktualnie uchodźca ukraiński, jaki zjawia się w Irlandii, oprócz darmowego zakwaterowania, darmowej służby zdrowia i innych udogodnień, otrzymuje od 1 stycznia kwotę zasiłku w wysokości 232 € tygodniowo. Jest to dokładnie tyle, ile wynosi typowa stawka dla osób poszukujących pracy i zasiłek chorobowy.
Zmiany idą jednak trochę głębiej, ponieważ nowe ustawodawstwo będzie oznaczać, że osoby otrzymujące nową tygodniową stawkę, zobowiązane będą do skontaktowania się z Publicznymi Służbami Zatrudnienia Departamentu Ochrony Socjalnej. Zaproponowane im będzie szkolenie i wsparcie w zakresie umiejętności, które pomogą im w znalezieniu zatrudnienia.
W ramach zmian proponowanych przez Departament Ochrony Socjalnej, osoby przyjeżdżające z Ukrainy otrzymają państwowe miejsce w zakwaterowania na 90 dni.
Również na tym nie kończy się zmiana podejścia do uchodźców z Ukrainy, bo rząd opracowuje już długoterminowy plan odnoszący się do zakwaterowania tych osób, w tym azylantów, a wszystkie osoby przebywające w zakwaterowaniu państwowym, doczekają się prawdopodobnie opłat części kosztów zamieszkania.
Jak ocenia Departament Ochrony Socjalnej, od chwili wybuchu wojny na Ukrainie, do Irlandii przybyło już prawie 104 000 osób, co stanowi poważną ilość, jak na tak mały kraj. Dla porównania, a dane pochodzą z ostatniego Spisu Powszechnego, Ukraińcy są już grupą dorównującą liczebnością Polakom, których jest na wyspie nieco ponad 106 tysięcy osób.
Bogdan Feręc
Źr: Dept. of Social Protection
Photo by Ibrahim Boran on Unsplash