Ubywa palaczy chcących …rzucić palenie

Z badania opublikowanego w dniu 1 sierpnia w „JAMA Network Open” wynika, że odsetek palaczy, którzy w 2020 roku próbowali rzucić palenie, spadł po raz pierwszy od dekady. Naukowcy przypisali to zjawisko wpływowi pandemii COVID-19. 

Rzucenie palenia stało się pilnym priorytetem, zważywszy na fakt, że używanie wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko poważnych następstw choroby COVID-19, jak i innych chorób – nie wyłączając stanów chorobowych jamy ustnej. 

Dymek metodą na ograniczenie stresu?

Badanie naukowców z American Cancer Society w Atlancie (USA) jest jednym z pierwszych, które oceniają kwestię gotowości palaczy do porzucenia nałogu w trakcie pandemii COVID-19. Część wcześniej przeprowadzonych badań sugerowała, że chcąc poradzić sobie ze stresem wywołanym przez pandemię, wiele osób zaczęło częściej sięgać po wyroby tytoniowe. W przypadku innych palaczy obawa o ryzyko, jakie dla zdrowia niesie koronawirus, mogła skłonić do podjęcia decyzji o ograniczeniu palenia, a nawet całkowitej rezygnacji z wyrobów tytoniowych. 

W swoim badaniu przekrojowym naukowcy z zespołu kierowanego przez dr Priti Bandi przeanalizowali zmiany w zachowaniach związanych z rzuceniem palenia podczas pandemii COVID-19, wykorzystując dane około 788 000 dorosłych palaczy w USA. Naukowcy ze stanu Georgia ocenili również informacje pozyskane z ogólnokrajowego reprezentatywnego badania Behavioral Risk Factor Surveillance System oraz dane dotyczące sprzedaży detalicznej produktów nikotynowej terapii zastępczej. 

W badaniu wykazano, że po raz pierwszy od 2011 roku roczna liczba podejmowanych prób rzucenia palenia w 2020 roku spadła – z 65,2% do 63,2%. Największe spadki odnotowano wśród osób w wieku od 45 do 64 lat (z 62,5% do 61,4%), pacjentów zmagającymi się z przynajmniej dwiema chorobami współistniejącymi (z 68,2% do 67,1%), a także wśród osób rasy czarnej (z 74,6% do 72,5%). Wskaźnik sukcesu w rzuceniu palenia pozostał niezmieniony. 

Amerykanie kupują mniej środków na rzucenie palenia

Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych zanotowano spadek sprzedaży produktów wspomagających rzucenie palenia. Była ona niższa o 1,2% w przypadku gum do żucia wspomagających uwolnienie od nałogu, o 6,4% niższa w kategorii plastrów, natomiast największy spadek sprzedaży – aż o 13,0% – zanotowano w segmencie pastylek do ssania na rzucenie palenia.

– Odkrycia te sugerują mniejszą gotowość do rzucenia nałogu podczas pandemii COVID-19 oraz potrzebę ponownego zaangażowania osób palących w oparte na dowodach strategie rzucenia palenia – podsumowali autorzy artykułu pt. „Zmiany w zachowaniach związanych z rzuceniem palenia wśród dorosłych w USA podczas pandemii COVID-19″ (Changes in Smoking Cessation–Related Behaviors Among US Adults During the COVID-19 Pandemic).

Źródło: www.dentonet.pl

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To był najgorętszy
Felieton sobotni Jan