Ubóstwo dzieci nadal jest wysokie
Jedno na siedmioro dzieci z Irlandii zaliczono do grupy ubogich, a wynika to z najnowszego badania Poverty Focus 2023.
W roku ubiegłym 190 000 dzieci zagrożonych było ubóstwem, co stanowiło 15,2% ogółu, ale co ważne, ich ilość w ostatnich latach miała tendencję zniżkową. Pomocą w zakresie wychodzenia z ubóstwa były programy rządowe, które ograniczały wydatki rodzin na dzieci, podobnie, jak stało się to w budżecie na przyszły rok. Social Justice Ireland mówi jednak, że środki budżetowe są wciąż zbyt niskie, żeby całkowicie zwalczyć ubóstwo najmłodszych.
W przemówieniu przed prezentacją badania dyrektor naczelny SJI John McGeady powiedział:
– Pomimo pewnego niedawnego postępu, nasze długotrwałe niepowodzenie jako społeczeństwa w odpowiednim zaangażowaniu się w kwestię ubóstwa dzieci i spowodowaniu znacznych oraz trwałych jego redukcji powoduje długotrwałe i długoterminowe problemy dla osób obecnie doświadczających ubóstwa dzieci, ale też dla naszego społeczeństwa.
Badania statystyczne z Irlandii mówią jednak, że w kraju wcale nie jest tak dobrze, jak się to przedstawia i w roku ubiegłym 13,1% całej populacji utrzymywało się z dochodów, które były kwalifikowane, jako te poniżej progu ubóstwa. W ujęciu ogólnym 6% osób pracujących zagrożonych jest stale ubóstwem, co jest wynikiem niskich, zbyt niskich w wielu sektorach płac.
Zagrożonych ubóstwem lub w nim żyje 21,4% osób w wieku powyżej 65 lat, a 19% z tej grupy żyje w tzw. względnym ubóstwie.
Analityk ds. badań i polityki w Social Justice Ireland Suzanne Rogers powiedziała:
– Pomimo niedawnego i mile widzianego zwiększonego zainteresowania politycznego kwestią ubóstwa dzieci, budżet na rok 2024 nie zawierał środków, które rozwiązałyby problem ubóstwa dzieci, co spowodowałoby zwiększenie dochodów biedniejszych rodzin oraz sprawiło, że usługi publiczne, z których korzystają, będą bardziej dostępne i tańsze.
– Rozwiązania dotyczące ubóstwa dzieci zależą od takich kwestii jak odpowiednie stawki opieki społecznej dla dorosłych, godziwe stawki płac i warunki dla pracujących i aspirujących rodziców, a także odpowiednio dostępne usługi publiczne.
– Zasiłek na dziecko pozostaje również kluczową drogą do rozwiązania problemu ubóstwa dzieci.
Samo podnoszenie zasiłków socjalnych, które jest potrzebne, nie jest rozwiązaniem problemu, bo wzrost pomagający wyjść z ubóstwa w tym przypadku powinien wynosić 25 € tygodniowo. Ważne jest, aby płace minimalne były na odpowiednim poziomie, co pozwoli rodzinom na utrzymanie, czytamy w opracowaniu SJI.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Jonathan Borba on Unsplash