Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Trzy czwarte dzieci w Libanie zagrożonych ubóstwem

Reklama
Reklama

Life has never been easy for children living in Hesbi camp, South Lebanon. The crisis has only worsened the living conditions of these Lebanese families of Palestinian heritage. They report not having resources to cover the basics and most of them are cutting expenses from the education of their children, who are now working instead of in school. © UNICEF/Fouad Choufany لم تكن الحياة سهلة على الإطلاق بالنسبة للأطفال الذين يعيشون في مخيم الحسبة في جنوب لبنان. لم تؤد الأزمة إلا إلى تفاقم الظروف المعيشية لهذه العائلات اللبنانية ذات التراث الفلسطيني. أفادوا بعدم وجود موارد لتغطية الأساسيات ومعظمهم ليس لديهم المقدرة على تحمل تكاليف تعليم أطفالهم ، الذين يعملون الآن بدلاً من الذهاب الى المدرسة.

Reklama
Reklama

Działania wojenne trwające w południowym Libanie zbierają tragiczne żniwo wśród cywilów. Ok. 90 tys. osób, z których jedna trzecia to dzieci, musiało opuścić domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Nasilający się konflikt oraz pogłębiające się konsekwencje kryzysu gospodarczego nakładają się na siebie, spychając całe rodziny i dzieci w ubóstwo. Zagrożonych nim jest 75 proc. najmłodszych w Libanie.

Eskalacja konfliktu zbrojnego w południowym Libanie doprowadziła do śmierci 344 osób, w tym 8 dzieci, a 75 najmłodszych jest wśród 1359 rannych – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia Publicznego.

© UNICEF_UN0693755_UNICEF Lebanon

Konsekwencją działań zbrojnych jest też uszkodzona infrastruktura i obiekty cywilne, co znacząco wpływa na poziom podstawowych usług, na których polegają dzieci i ich rodziny. Dziewięć stacji wodnych, obsługujących stutysięczną populację, zostało poważne uszkodzonych, zamkniętych jest 70 szkół, co oznacza, że 20 tys. uczniów nie może uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Z powodu działań wojennych zamknięto 23 placówki służby zdrowia, z których na co dzień korzystało 4 tys. osób.

Ponieważ konflikt na południu Libanu trwa już siódmy miesiąc, jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją dzieci i rodzin, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także głębokim długofalowym wpływem tej przemocy na bezpieczeństwo dzieci, ich zdrowie i dostęp do edukacji

– mówi Edouard Beigbeder, przedstawiciel UNICEF w Libanie.

Dopóki sytuacja będzie tak niestabilna, dopóty cierpieć będzie więcej dzieci. Ochrona najmłodszych jest obowiązkiem wynikającym z międzynarodowego prawa humanitarnego, a każde dziecko zasługuje na bezpieczeństwo 

– dodaje.

© UNICEF_UN0626900_Choufany

Liban od 2019 r. nieustająco zmaga się z konsekwencjami obciążającego kryzysu, wpływającego na podstawowe usługi w tym kraju. Jeszcze przed obecną eskalacją konfliktu zbrojnego, system opieki zdrowotnej i edukacji były na skraju załamania. Placówki służby zdrowia nie są w stanie sprostać istniejącemu i zwiększającemu się zapotrzebowaniu na publiczną opiekę z powodu niedoboru środków, takich jak dostęp do energii, ograniczone zasoby ludzkie, braki w posiadanym sprzęcie i lekach. Kolejne bezprecedensowe kryzysy ekonomiczne, które zdewastowały kraj w ostatnich latach, zaostrzyły istniejące słabości gospodarcze, powodując utratę miejsc pracy i dochodów, a także wysoką inflację. Na tak trudną sytuację nakładają się konsekwencje działań wojennych, co dodatkowo zagraża zdrowiu, bezpieczeństwu i przyszłości dzieci w Libanie.

UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version