Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Transmisja na żywo – Ostatnia droga Papieża Franciszka

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzisiaj o godzinie 9:00 czasu irlandzkiego na Placu Świętego Piotra, rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka – Biskupa Rzymu, pasterza Kościoła katolickiego, który swoją posługą i stylem życia na zawsze odmienił oblicze papiestwa. Liturgii przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.

Zgodnie z życzeniem Franciszka, jego pogrzeb będzie przebiegał według zreformowanych obrzędów, które sam zatwierdził w kwietniu 2024 roku. Ich celem jest ukazanie papieża jako ucznia Chrystusa, a nie ziemskiego monarchę. Symbolicznie zrezygnowano z użycia katafalku, nie przewidziano też tradycyjnych trumien z ołowiu i dębu. Papież spocznie w podwójnej trumnie – drewnianej i cynkowej, w ziemi, w miejscu, które sam wybrał – przy Kaplicy Paulińskiej w Bazylice Matki Bożej Większej.

Po zakończeniu Mszy, około godziny 11:00, trumna z ciałem Franciszka zostanie wyniesiona z Placu Świętego Piotra i przewieziona przez miasto do miejsca pochówku. Trasa będzie przebiegać przez najważniejsze ulice i symbole Rzymu: Corso Vittorio Emanuele, Plac Wenecki, Fori Imperiali, Koloseum, a następnie przez Bazylikę Laterańską aż do Bazyliki Matki Bożej Większej. Będzie to pierwszy od ponad stu lat pogrzeb papieża odbywający się poza Bazyliką św. Piotra.

Nie przewidziano pochodu wiernych – za trumną pójdą tylko członkowie Domu Papieskiego. Wierni będą mogli towarzyszyć tej ostatniej drodze zza barierek, a całość zostanie transmitowana na całym świecie.

Przed godziną 13 trumna dotrze do Kaplicy Paulińskiej, gdzie Papież pożegna się z Maryją – w ikonie Salus Populi Romani, którą darzył głębokim kultem. Ostatnie pożegnanie nastąpi w obecności ludzi, którym Papież poświęcił całe swoje życie – ubogich, bezdomnych, migrantów i więźniów. Każdy z nich będzie trzymał w rękach białą różę. To właśnie oni, a nie głowy państw, będą mieli ostatni zaszczyt pożegnania Franciszka.

Ceremonia złożenia trumny w grobie będzie miała charakter prywatny, zgodnie z wolą zmarłego, i nie będzie transmitowana.

Do Rzymu przybywają setki tysięcy wiernych. Tylko w ciągu pierwszych dni ponad 130 tysięcy osób pożegnało Franciszka w Bazylice św. Piotra. W uroczystości na Placu Świętego Piotra weźmie udział ponad 250 tysięcy osób, w tym 130 delegacji państwowych, 50 prezydentów i 10 monarchów. Przybyli także tysiące dziennikarzy z całego świata.

Franciszek pozostawił po sobie nie tylko zmienione obrzędy papieskiego pogrzebu, ale przede wszystkim nową wizję papiestwa – prostego, służebnego, otwartego na dialog. Wybór miejsca pochówku, forma ceremonii, obecność ubogich – wszystko to ukazuje go jako człowieka, który aż do końca pozostał wierny Ewangelii.

Już od niedzieli 27 kwietnia grób Papieża Franciszka w Bazylice Matki Bożej Większej będzie dostępny dla pielgrzymów. Przez kolejne dziewięć dni w Rzymie i na całym świecie będą sprawowane Msze św. za jego duszę.

Bogdan Feręc

Źr. Vaticano News

Fot. CC BY-SA 2.0 Korea.net

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version