Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Tragedia za tragedią – w Libanie rośnie liczba zabitych i przesiedlonych

Reklama
Reklama

Smoke billows from a site targeted by shelling in the southern Lebanese village of Zaita on September 23, 2024.

Reklama
Reklama

Intensywność obecnych ataków w Libanie doprowadziła do śmierci dwukrotnie większej liczby najmłodszych dziennie niż konflikt z 2006 r. Tylko w poniedziałek i wtorek w tym tygodniu zginęło 50 dzieci. Szacunki libańskiego Ministerstwa Zdrowia Publicznego, wskazują również, że znacznie większa ich liczba pozostaje ranna lub pogrzebana pod gruzami zniszczonych budynków w całym kraju. Dziesiątki tysięcy najmłodszych musiało uciekać z domów, a łączna liczba śmiertelnych ofiar eskalacji działań zbrojnych przekroczyła 600.

Rozszerzający się konflikt w ostatnich dniach spowodował śmierć i obrażenia tysięcy osób oraz doprowadził do przesiedlenia kolejnych ponad 200 tys. Poważnie uszkodzona została infrastruktura – w tym wybudowane lub odnowione przez UNICEF przepompownie wody, co pozostawiło 30 tys. osób bez dostępu do czystej wody pitnej. W codziennym życiu dzieci i rodzin w całym kraju ataki zaszczepiły niewyobrażalny strach i poczucie stałego braku bezpieczeństwa, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

© UNICEF_UNI649018_al Mussawir – Ramzi Haidar

Obecny konflikt nakłada się na i tak już trudną sytuację dziesiątek tysięcy rodzin w Libanie. W ostatnich latach kraj ten dotknął szereg nieubłaganych kryzysów, w tym potężna eksplozja w porcie w Bejrucie, skutki pandemii COVID-19 i piąty rok wyniszczającego załamania gospodarczego, które spowodowało gwałtowny wzrost wskaźników ubóstwa.

W tym tygodniu zniszczenia w Libanie narastają, tragedia po tragedii. Ataki zabijają i ranią dzieci w zastraszającym tempie i niszczą poczucie bezpieczeństwa setek tysięcy najmłodszych w całym kraju

– powiedział Edouard Beigbeder, przedstawiciel UNICEF w Libanie. 

Kryzys, do tej pory balansujący na krawędzi, zmienił się w katastrofę. Cierpienie dzieci musi się skończyć. Jedynym sposobem na to jest natychmiastowa deeskalacja. Konflikt na pełną skalę miałby zgubny wpływ na 1,3 mln najmłodszych 

– dodał.

W odpowiedzi na szybko pogarszającą się sytuację, we współpracy z rządem Libanu dostarczyliśmy do schronisk niezbędne artykuły, w tym tysiące butelek czystej wody pitnej, zestawy higieniczne, artykuły edukacyjne i rekreacyjne dla dzieci, koce i śpiwory, artykuły higieny osobistej dla kobiet i dziewcząt oraz artykuły żywieniowe, w tym suplementy i żywność dla niemowląt. Zapewniamy również wsparcie psychospołeczne, w tym usługi ochrony dzieci, a także dostęp do nauki i zabawy w wielu schroniskach.

Pilnie rozpoczęliśmy też krytyczne naprawy uszkodzonych urządzeń wodnych i sanitarnych, wysłaliśmy 20 mobilnych jednostek zapewniających ratującą życie opiekę medyczną i szczepienia, a także dostarczyliśmy 100 ton awaryjnych środków medycznych do szpitali borykających się z poważnymi niedoborami niezbędnych zapasów. W najbliższych dniach do Libanu ma dotrzeć kolejne 25 ton środków ratunkowych, a 53 tony są w trakcie pozyskiwania.

© UNICEF_UNI648874_al Mussawir – Ramzi Haidar

UNICEF pilnie wzywa wszystkie strony do przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego w celu zapewnienia ochrony obiektów cywilnych i ludności cywilnej, w tym dzieci, pracowników organizacji humanitarnych i personelu medycznego. Obejmuje to ułatwienie bezpiecznego przemieszczania się poszukujących bezpieczeństwa. Pilnie potrzebne są także większe fundusze, aby wesprzeć dzieci w Libanie podczas tej dramatycznej eskalacji.

Źr. UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version