Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

To złe zabezpieczenie po zadławieniu się przez dziecko

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zaproponowano, aby wraz z darmowymi posiłkami, jakie wprowadzono do podstawowych szkół państwowych, do tych dostarczono jednocześnie urządzenia zapobiegające zakrztuszeniu i zadławieniu.

Temu akurat sprzeciwia się HSE, które wysłało komunikat do szkół, żeby nie używały tych urządzeń, gdyż mogą powodować problemy. Sprawę dosyć szczegółowo omówiła konsultantka ds. pediatrii Suzanne Crowe z HSE, która jest zdania, iż urządzenia te mogą wpływać na zanik prawidłowych odruchów wymiotnych i wykrztuśnych.

Dr Suzanne Crowe:

Wprowadza się je do ust, do gardła i ręcznie, ściskając coś w rodzaju gruszki, wytwarzają ssanie. Ludzie mogli je mieć wcześniej, żeby ich dzieci mogły wyciągać katar z nosa itp., ale te mają za zadanie wytworzyć większe ssanie i usunąć jedzenie z czyichś dróg oddechowych. Mielibyśmy wiele obaw w związku z tym, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest, aby odruch wymiotny i kaszel dziecka oczyściły drogi oddechowe, zamiast wtłaczać im coś do środka.

Już samo włożenie palców do ust osoby, która się dławi, jest niebezpieczne, a wkładanie do gardła przedmiotów tym bardziej, dodaje doktor Crowe, więc szkoły absolutnie tego nie potrzebują i nie powinny tych urządzeń używać.

Dr Suzanne Crowe:

– Zadławienie nie jest poważnym problemem wśród dzieci w szkole podstawowej. Największe nasilenie występuje u małych dzieci, o czym wszyscy wiemy, a także u osób starszych, u których odruch wymiotny nie jest tak silny.

Jak tłumaczyła dalej konsultantka, najlepszym sposobem pozbycia się ciała blokującego prawidłowe oddychanie jest zastosowanie tzw. manewru Heimlicha, który polega na objęciu od tyłu osoby zadławionej i nagłym naciśnięciu jej nadbrzusza.

Dr Suzanne Crowe:

– Wykręcenie numeru 112 lub 999 zawsze zajmie więcej czasu, niż myślisz. Dlatego poproś kogoś o telefon i zostań na linii, aby uzyskać dalsze porady, po tym jak wezwiesz karetkę, stań za dzieckiem, połóż ręce na jego brzuchu i wykonaj kilka uciśnięć na brzuch. Zadajesz też pięć uderzeń – wystarczająco delikatnych – w plecy. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć wdrażanie tych środków wcześnie. W przypadku tych urządzeń istnieje obawa, że ​​użytkownik będzie rozpraszany przez próby znalezienia urządzenia, jego złożenia, wyjęcia z opakowania i wykonywania tego typu czynności.

Dr Crowe powiedziała również, że należy kontynuować wykonywanie czynności pierwszej pomocy, nawet jeśli osoba, która się zakrztusi, zemdleje lub straci przytomność.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Image by Raquel Candia from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version