To przełomowy wyrok w sprawie fałszywego samozatrudnienia
Rzeczniczka praw pracowników Marie Sherlock określiła orzeczenie Sądu Najwyższego, w którym kierowcy pizzy w Dominos byli pracownikami, a nie wykonawcami, jako przełomowy moment w sprawie fałszywego samozatrudnienia.
Senator Sherlock powiedziała:
– To przełomowy wyrok, jeśli chodzi o zwalczanie fałszywego samozatrudnienia i ustalanie, kto jest, a kto nie pracownikiem.
Podziękowania dla Komisji Skarbowej za podjęcie i wytrwałość w tej niezwykle ważnej sprawie. Precedens ustanowiony w dzisiejszym wyroku będzie ogromny dla wszystkich osób pracujących, które stały się ofiarami fałszywego samozatrudnienia.
Pracodawcy, którzy zmuszają pracowników do podejmowania ukrytego samozatrudnienia, podczas gdy ci sami pracownicy, pod każdym względem są bezpośrednimi pracownikami pod każdym względem, z wyjątkiem nazwy, pozbawiają pracowników zarówno praw pracowniczych, jak i uprawnień do opieki społecznej.
To zachowanie oszukuje również państwo na dziesiątki milionów utraconych dochodów z tytułu PRSI i podatków, co oznacza mniej pieniędzy na opiekę społeczną oraz na nasze szpitale i szkoły.
Praktyki te są dobrze znane w budownictwie, a zjawisko rozprzestrzeniło się na sektory obejmujące żywność, turystykę, IT, media i kulturę, transport i logistykę oraz finanse i prawo.
Pracownicy Dominos są teraz prawdziwymi zwycięzcami, ale ustalenie statusu zatrudnienia nie powinno zająć bardzo długiego i kosztownego procesu sądowego. Sam fakt, że sprawa ta musiała zajść aż tak daleko, jak Sąd Najwyższy, jest nie do uwierzenia.
W 2021 r. Partia Pracy wprowadziła przepisy mające na celu wyeliminowanie fałszywego samozatrudnienia, automatycznie wyznaczając wszystkich pracowników jako pracowników, chyba że z tego zrezygnują. Ten wyrok musi być impulsem dla ministra Coveneya, aby raz na zawsze uporał się z tym problemem.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. Labour Party
Photo CC BY-SA 4.0 DEED EPIC