Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

To partie lewicowe powinny zająć się problemem mieszkaniowym

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wczorajszy protest w Cork dał jasna wskazówkę rządzącym, iż ich czas powoli się kończy, a społeczeństwo kieruje się w stronę ugrupowań lewicowych.

W wiecu „Raise the Roof”, którego współorganizatorem był też związek zawodowy SIPTU, udział wzięło setki osób, a żądali natychmiastowego rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Co istotne, wiele manifestujących osób twierdziło, że z tym problemem mogą poradzić sobie tylko partie lewicowe, które przedstawiają swoje programy naprawy całej sytuacji.

Podobne stanowisko prezentuje SIPTU, o czym powiedział przedstawiciel tej organizacji Adrian Kane.

Pan Kane stwierdził:

– Rząd nie słucha. Jeśli cokolwiek może o tym świadczyć, to z pewnością były to dwie ostatnie znaczące akcje dotyczące mieszkalnictwa, które podjął ten rząd. Zniesienie zakazu eksmisji i zniesienie opłat deweloperskich. Rząd nadal nie będzie słuchać, ponieważ składa się z partii, które są zjednoczone w ideologii… fundamentalnego lekceważenia ludu pracującego w Irlandii. Potrzebujemy radykalnych zmian politycznych. Pierwszy raz w historii naszego państwa potrzebujemy lewicowego rządu. Będzie to oznaczało, że partie i organizacje naprawdę będą ze sobą współpracować, odkładając na bok różnice doktrynalne, aby robić to, co jest właściwe i konieczne dla wszystkich mieszkańców Irlandii. 

W manifeście kampanii „Raise the Roof” można przeczytać, że program mieszkaniowy Irlandii powinien zostać całkowicie zmieniony i charakteryzować się przystępnością cenową, ale i wszystkie grunty publiczne, powinny być przeznaczone pod mieszkania socjalne, tanie i w przystępnych cenach najmu.

Podczas protestu wzywano, aby rząd przywrócił zakaz eksmisji oraz wprowadził kilkuletni zakaz podnoszenia czynszów.

W marszu uczestniczyli mieszkańcy Irlandii, którzy reprezentowali wiele pokoleń, a skupić się można na wypowiedziach osób młodych, bo te wskazywały, iż raczej nie planują wiązać swojej przyszłości z Irlandią. Duża część z nich po zakończeniu nauki planuje opuścić wyspę i znaleźć odpowiednie dla rozwoju miejsce.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk / SIPTU

Photo SIPTU Twitter

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version