To jak zwykle antysemityzm
Tym mianem może określić wiele, więc Naród Wybrany stosuje je bardzo często, a za samo słowo pada w wypowiedziach Żydów w ostatnich kilku miesiącach bardziej niż często.
Tym razem padło z ust premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który właśnie antysemityzmem nazwał wydany oficjalnie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakaz aresztowania szefa Państwa Żydowskiego. Oznacza to, że może on być teraz zatrzymany w dowolnym kraju na świcie i postawiony przed obliczem MTK. Wówczas sądzony będzie potencjalnie za zbrodnie przeciwko ludzkości, a to bardzo poważny zarzut.
Niegdyś po udowodnieniu tego czynu groziła kara śmierci, jednak obecnie najcięższym wyrokiem jest dożywotnie pozbawienie wolności.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania przywódców Hamasu, którzy przyczynić się mieli do masakry z 7 października 2023 roku.
W swojej wypowiedzi dla izraelskich mediów premier Netanjahu podkreślił, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego jest „obrzydliwa” i „antysemicka”, ale nie powinna mieć miejsca, gdyż działania Izraela są jedynie odpowiedzią na atak ze strony Hamasu.
Benjamin Netanjahu nie wspomniał jednak w swojej wypowiedzi, że i przywódcy Hamasu doczekali się nakazów aresztowania, co może sugerować, iż chce się postawić w oczach swojego społeczeństwa w roli jednej zaledwie ofiary Trybunału Karnego.
Inne reakcje pojawiają się ze strony wymienionego już Hamasu, bo jego członkowie wyrazili radość z decyzji MTK, ale i oni pobocznie traktują temat nakazów aresztowania swoich przywódców, choć mówią, że nie są niczemu winni.
W tej sprawie wypowiedział się również premier Simon Harris, który stwierdził, że nakazy aresztowania, jakie wobec premiera Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Izraela oraz przywódców organizacji Hamas wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, są „znaczącym krokiem” i sugerował, że mogą przyczynić się do zmiany ich postępowania.
Premier Harris nie powiedział jednak, czy o ile Benjamin Hetanjahu pojawi się w Irlandii, zostanie zatrzymany i przekazany pod jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało, a i irlandzkie społeczeństwo, które sympatyzuje z Palestyńczykami, raczej żądałoby takiego działania władz, więc rząd Republiki Irlandii powinien ów nakaz wykonać.
„Skandalicznym” postępowaniem nazywa decyzję MTK kończący swoją kadencję prezydent USA Joe Biden, choć słowa odnosi wyłącznie do nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu.
Bogdan Feręc
Źr. Associated Press/Independent
Fot. CC BY 2.0 Hudson Institute