Wg wstępnych opracowań Met Éireann, lipiec tego roku był jednym z najbardziej mokrych w historii i spadło w nim czterokrotnie więcej deszczu, niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
Jak twierdzi klimatolog Met Éireann Paul Moore, również w sierpniu szykuje się niepewna pogoda. Według wstępnego raportu prognosty, Irlandia miała w lipcu o 217% więcej swoich długoterminowych średnich opadów, natomiast poprzedni najbardziej mokry lipiec był w 2009 roku i stanowił 202% wieloletniej średniej.
Paul Moore powiedział:
– Siedemnaście z 25 stacji pogodowych miało notowanych o ponad 200% więcej długoterminowej średniej ilości opadów, a 12 stacji odnotowało rekordowo wysokie opady w lipcu.
Klimatolog dodał, że deszcz był dość powszechny w całym kraju, a część środkowa i wschód były średnio bardziej wilgotne. Wieloletnie dane ze stacji pogodowych, takich jak Phoenix Park w Dublinie, miały 271% długoterminowej średniej, lotnisko Shannon miało 235%, Malin Head w Donegal miało 238%, Dunsanyn w hrabstwie Meath miało 300%, podczas gdy Moore Park w Cork miał 242% i Ballyhaise w Cavan miały po 210% opadów więcej, niż wynosiły normy wieloletnie.
Tymczasowe najwyższe dzienne dane w zakresie opadów w lipcu 2023 r. z 25 głównych stacji meteorologicznych Met Éireann wyniosły 41,6 mm w Dunsany w sobotę 22 lipca, a następnie 41,2 mm w Oak Park w hrabstwie Carlow w poniedziałek 10 lipca. Tymczasowa data z automatycznej stacji pogodowej w Raphoe w hrabstwie Donegal wykazała 22 lipca 76,4 mm opadów, co doprowadziło do gwałtownych powodzi w okolicy.
Patrząc w przyszłość, Moore uważa, iż Irlandia będzie nadal charakteryzować się rosnącymi temperaturami i ogólnie wyższymi rocznymi opadami deszczu. Mówiąc o tym, co czeka nas w sierpniu, klimatolog powiedział, że „nie ma dobrych wiadomości” na następny tydzień.
Paul Moore:
– Wygląda na to, że ten miesiąc pozostanie niespokojny przez co najmniej następny tydzień z niskim ciśnieniem. Niskie ciśnienie właśnie nadchodzi i pozostanie tu przez kilka następnych dni, a potem kolejny weekend, więc wygląda na to, że będzie niespokojne.
Bogdan Feręc
Źr: RTE