Tabletki zamiast pasty do zębów?

Na stronach brytyjskiego portalu stomatologicznego Dentistry.co.uk higienistka Lottie Manahan, pracująca na co dzień w jednej z klinik dentystycznych w Londynie, omawia wady i zalety pasty do zębów w tabletkach (choć należałoby mówić raczej o tabletkach do zębów). 

Większość standardowych tubek po paście do zębów trafia po zużyciu na wysypisko śmieci, ponieważ stosowane w nich połączenie plastiku i aluminium sprawia, że ich recykling jest praktycznie niemożliwy. Jednak nie musi tak być – dzięki inicjatywie firmy Colgate na rynku pojawiły się już tubki, które można poddać recyklingowi. Przy okazji warto zastanowić się, czy powinnyśmy polecać naszym pacjentom środki do higieny jamy ustnej, biorąc pod uwagę nie tylko ich właściwości strictepielęgnacyjne, ale także formę i wpływ na środowisko naturalne.

„Pasta” do zębów… bez opakowania

Tabletki do zębów (dostępne również w naszym kraju – m.in. w drogeriach i na portalach aukcyjnych) zostały zaprojektowane tak, aby stanowić godną uwagi alternatywę dla plastikowych lub metalowych tubek. Zawierają one te same aktywne składniki co pasty do zębów, ale są pozbawione wody i skondensowane w niewielkiej tabletce.

Tabletkę taką wystarczy włożyć do ust, dodać nieco wody (lub zmieszać ze śliną), przez chwilę żuć, a następnie przez 2 do 3 minut myć zęby przy użyciu lekko zwilżonej szczoteczki. Na koniec, tak jak w przypadku tradycyjnej pasty, należy przepłukać usta i wypluć.

Tabletki do zębów – zalety i wady

Jak podaje Lottie Manahan, środek do pielęgnacji zębów w tej mniej standardowej formie ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Lista zalet tabletek do zębów jest całkiem długa.

– Produkt przyjazny dla środowiska – tabletki rozwiązują problem odpadów, które rozkładają się przez kolejne kilkaset lat; są też zwykle sprzedawane w słoikach wielokrotnego użytku lub opakowaniach, które szybko się rozkładają.

– Niemarnowanie pasty do zębów, której resztki prawie zawsze pozostają w tubce trafiającej do śmieci.

– Idealna dawka – tabletka zawiera odpowiednią ilość składników na jedno szczotkowanie.

– Dobre na podróż – zajmują mniej miejsca w walizce i ważą mniej niż tubka pasty.

– Zawierają składniki potrzebne do szczotkowania zębów (np. fluorek, węglan wapnia, kwas winowy).

– Nie generują bałaganu – brak śladów zaschniętej pasty na tubce, na szczoteczkach czy w umywalce.

– Niskie ryzyko zakażenia krzyżowego w przeciwieństwie do tubek, z których korzysta często kilkoro domowników.

– Przyjemny, miętowy smak oraz uczucie czystości i świeżości po użyciu tabletki.

A jakie są wady tabletek do zębów?

– Wysoki koszt w porównaniu z dostępnymi na rynku pastami w tubkach.

– Zdaniem wielu osób tabletki są mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej (może to być spowodowane brakiem środka spieniającego SLS).

– Nie wszystkie pienią się wystarczająco mocno, a użytkownicy tego zwykle oczekują do środków do higieny jamy ustnej.

– Używanie tabletek może wiązać się z zagrożeniem zadławienia – produkt ten nie jest bezpieczny w pewnych grupach (np. dzieci czy osób z niektórymi rodzajami niepełnosprawności) i powinien być przechowywany w zamknięciu.

– Niektóre tabletki do zębów nie zawierają fluoru, co może dezorientować konsumentów.

– Jest wciąż mało badań na ich temat, a te, które są dostępne, nie dowodzą długoterminowych korzyści stosowania tabletek.

– Niektóre tabletki są reklamowane jako wybielające, ale nie potwierdzenie takiego ich działania.

– U pacjentów z kserostomią tabletki do zębów nie zapewniać pełnych korzyści, mogą przy tym powodować podrażnienia w jamie ustnej.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: