Sztuczna inteligencja przegląda wszystkie Twoje posty i zdjęcia

Meta rozpoczęła wykorzystywanie publicznych treści europejskich użytkowników mediów społecznościowych do trenowania systemów sztucznej inteligencji.
Firma Meta ogłosiła rozpoczęcie procesu szkolenia swoich systemów sztucznej inteligencji (AI) z wykorzystaniem publicznie dostępnych treści udostępnianych przez użytkowników Facebooka, Instagrama i Threads na terenie Irlandii oraz pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Proces ten obejmuje analizę publicznych postów, komentarzy, podpisów oraz zdjęć.
Jak informuje Meta, celem działań jest rozwój modeli generatywnej sztucznej inteligencji w sposób uwzględniający specyfikę językową, kulturową i społeczną europejskich społeczności. Firma zaznacza, że dane wykorzystywane do szkolenia AI nie obejmują prywatnych wiadomości, treści publikowanych przez osoby poniżej 18. roku życia, ani danych z aplikacji WhatsApp, która również pozostaje wyłączona z funkcjonowania systemu Meta AI.
Od dnia wdrożenia użytkownicy z UE będą otrzymywać powiadomienia w aplikacjach oraz drogą mailową z informacją o zakresie przetwarzania danych, oraz wpływie tego procesu na działanie sztucznej inteligencji. Meta zapewnia, że wszystkim użytkownikom udostępniony zostanie prosty w obsłudze formularz sprzeciwu wobec przetwarzania ich danych na potrzeby szkolenia AI.
Choć podobne działania były już wcześniej realizowane w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, wdrożenie programu w Unii Europejskiej zostało opóźnione z uwagi na kwestie regulacyjne związane z ochroną prywatności. Po uzyskaniu zielonego światła od irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC), która przekazała sprawę do paneuropejskiej Rady ds. Ochrony Danych, Meta może kontynuować projekt również w UE.
Meta podkreśla, że korzystanie z publicznych danych do szkolenia modeli AI jest obecnie powszechną praktyką w branży, stosowaną również przez takie podmioty jak OpenAI czy Google.
Firma argumentuje, że trenowanie modeli na podstawie różnorodnych danych europejskich użytkowników pozwala lepiej odwzorować lokalne języki, dialekty, kolokwializmy, a także specyfikę humoru i komunikacji charakterystyczną dla poszczególnych krajów UE.
Równocześnie irlandzki DPC prowadzi niezależne postępowanie wyjaśniające wobec platformy Grok AI należącej do firmy X (Elona Muska), w celu ustalenia, czy dane użytkowników z UE były pozyskiwane i przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem. W Stanach Zjednoczonych Meta stoi również w obliczu postępowań sądowych związanych z zarzutami nieuprawnionego wykorzystywania utworów chronionych prawem autorskim w procesie szkolenia modeli AI.
Meta podkreśla, że jej długofalowym celem jest tworzenie rozwiązań sztucznej inteligencji nie tylko dostępnych w Europie, ale również stworzonych z myślą o potrzebach i wartościach jej mieszkańców.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Lisa Yount on Unsplash