Szpital nie będzie przyjmował pacjentów z powodu ryzyka zakażeń

O irlandzkiej służbie zdrowia można powiedzieć wiele, a nawet często można mówić dobrze, ale takich słów powinno się unikać, kiedy mówi się o kolejnych ministrach w resorcie zdrowia, bo czasami ich po ich wypowiedziach trudno powstrzymać uśmiech na twarzy.
Tak dzieje się w przypadku aktualnej minister zdrowia Jennifer Carroll MacNeill, która przekazał informację, że Narodowy, najdroższy, Szpital Dziecięcy na świecie, mógłby być otwarty już w czerwcu tego roku, ale nie będzie. Ślimacząca się latami budowa szpitala w Dublinie zakończyć się ma w czerwcu, ale ze względu na „ryzyko kliniczne” i późniejszą zimę, Narodowy Szpital Dziecięcy zacznie przyjmować małych pacjentów dopiero w 2026 roku.
Jak informuje minister zdrowia, koszt budowy szacuje się obecnie na 2,24 miliarda euro, choć początkowo kosztować miał 700 mln €. Co ciekawe, to nie musi być koniec kosztów, ponieważ Departament Zdrowia nie włączył do tej informacji dodatkowych żądań wykonawcy, więc firmy budowlanej BAM.
Minister Jennifer Carroll MacNeill:
– Zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi praktykami, Children’s Health Ireland (CHI) poinformowało, że migracja nie może odbyć się zimą ze względu na ryzyko kliniczne.
Żeby jednak pozostać w zgodzie z prawdą, już wcześniej informowano, że zakończenie budowy, nie będzie równać się z otwarciem tej placówki. Szpital trzeba będzie wyposażyć w sprzęt medyczny, przeprowadzić do niego personel – około 4000 osób, przeszkolić go w nowych warunkach, a Narodowy Szpital Dziecięcy, łączyć będzie w sobie trzy oddzielne obecnie placówki.
Na to wszystko potrzeba jest czasu, a jak wynikało z deklaracji wcześniejszej ekipy rządzącej, zajmie to około pół roku.
Przed odebraniem szpitala do użytku, przeprowadzone zostaną również kontrole, czy spełnia wszelkie wymogi oraz standardy bezpieczeństwa medycznego, a i przeprowadzić należy testy sprzętu, jaki się znajdzie w tej placówce. Do tego wszystkiego urządzenia medyczne muszą zostać ponownie skalibrowane, podłączony będzie system zarządzania szpitalem i podłączony do sieci informatycznej HSE.
Tym samym można się spodziewać, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, że pacjenci będą mogli przekroczyć próg tego przybytku zdrowia w styczniu lub lutym 2026 roku.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Źr. BAM Ireland