Szczyt Unii Europejskiej w Irlandii

W drugiej połowie 2026 roku Republika Irlandii obejmie prezydencję w Unii Europejskiej, a to oznacza, że może mieć wpływ na politykę całego bloku i już teraz przygotowuje się do tego wydarzenia, a wydaje się, że chce też mocniej zaistnieć na europejskiej i światowej arenie.
Wicepremier, minister obrony i minister spraw zagranicznych Simon Harris powiedział, iż jego celem jest podczas prezydencji zorganizowanie szczytu Unii Europejskiej w Irlandii, a w tym wziąć mieliby udział wszyscy szefowie państw unijnych. Plany zostaną przedstawione rządowi dzisiaj, a Simon Harris spodziewa się, że nie będzie problemów z ich przyjęciem.
Spotkania w Irlandii miałoby się odbywać w ramach Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), a ciało to jest międzypaństwowym forum kształtującym politykę Europy. EPC powstało w 2022 roku, jako odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Wg wicepremiera szczyt w Irlandii będzie ważnym z jej punktu widzenia, przede wszystkim politycznego, a ma być okazją do zaprezentowania wyspy w czasie zachodzących zmian geopolitycznych.
Aktualnie trwa przegląd miejsc, w których można by zorganizować proponowany przez wicepremiera szczyt, a wytypowano już kilka lokalizacji, w tym w Dublinie i Cork.
Podczas prezydencji Irlandii, członkowie rządu są też reprezentantami Unii Europejskiej na świecie, więc i to wicepremier Harris zamierza wykorzystać, by pokazać Irlandię na całym świecie i dać możliwość poznania jest sprawności działania politycznego. Wcześniej, a dokładnie w 2013 roku taką możliwość miał ówczesny premier Enda Kenny, który wziął udział w szczycie G8, jako przewodniczący prezydencji Unii Europejskiej, a szczyt odbywał się w hrabstwie Fermanagh.
Rząd zajmie się też omówieniem zwiększenia pomocy finansowej dla Ukrainy, o czym mówił już wcześniej premier Micheál Martin, a to zobowiązanie przedstawił osobiście podczas rozmowy online tzw. prezydentowi Ukrainy. Irlandia, co deklarował taoistach, nie będzie się uchylać od pomocy Ukraińcom przebywającym w Irlandii, więc ich kohorta licząca sobie już w tym kraju znacznie powyżej 114 000 i przewyższająca liczebnością polską diasporę – największą w Irlandii (106 000), może liczyć na przychylność gabinetu Fianna Fáil, Fine Gael i posłów niezależnych.
Podczas spotkania online premier Martin powiedział ukraińskiemu przywódcy:
– My w Irlandii jesteśmy z wami.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. CC European Union