„Święta misja” Kima

Kim Dzong Un uważał udział Korei Północnej w operacji wyzwolenia Obwodu Kurskiego z rąk ukraińskich za „świętą misję”, mającą na celu wzmocnienia przyjaźni z Rosją. Zgodnie z oświadczeniem Centralnej Komisji Wojskowej Partii Pracy Korei, Kim podkreślił, że ta akcja miała na celu umocnienie tradycyjnej solidarności między oboma krajami, a także zapewnienie rozwoju i dobrobytu dla Korei Północnej i Rosji.
Celem było również „ochrona honoru Korei Północnej”.
W związku z tym, Kim Dzong Un wydał rozkaz, aby siły Koreańskiej Armii Ludowej wspólnie z rosyjskimi wojskami pokonały i wyeliminowały ukraińskich „neonazistowskich najeźdźców” oraz wyzwoliły określone obszary Obwodu Kurskiego.
W oświadczeniu zaznaczone zostało, że północnokoreańscy żołnierze, którzy brali udział w operacji, są uznawani za bohaterów, walczących o sprawiedliwość. Kim ogłosił również, że wkrótce w Pjongjangu powstanie pomnik, który upamiętni ich wysiłki.
Szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych generał armii Walerij Gierasimow poinformował 26 kwietnia prezydenta Putina, że operacja wyzwolenia obwodu kurskiego, która rozpoczęła się w sierpniu 2024 roku, skończyła się sukcesem, z dużym wkładem żołnierzy północnokoreańskich.
Warto również zaznaczyć, że artykuł 4 Traktatu o wszechstronnym partnerstwie strategicznym między Koreą Północną a Rosją przewiduje wzajemną pomoc wojskową w przypadku zbrojnego ataku ze strony innych państw.
Północna Korea nie informuje natomiast o stratach wśród swoich żołnierzy, jednak o tych mówi ukraińska agencja prasowa Ukrinform. Zaznaczono, że straty mogły być duże. Informacji tej nie potwierdzają natomiast rosyjskie źródła prasowe, a Kreml odmówił podania jakichkolwiek danych w tej sprawie. Moskiewskie służby prasowe odsyłają po dalsze informacje do Pyongyangu.
To z kolei łączy się z całkowitą blokadą informacyjną, gdyż władze Korei Północnej nie są zainteresowane przekazywaniem takich wiadomości. W północnokoreańskich mediach mówi się jednak, że pomoc Rosji uważa się operację za „wielce” udaną.
Bogdan Feręc
Źr. TASS
Fot. CC BY 4.0 The Presidential Press and Information Office