Studio Dublin – 15 lipca 2022 – Tomasz Wybranowski, Bogdan Feręc i Jakub Grabiasz
Piątkowy poranek w sieci Radia Wnet należy do Studia Dublin, gdzie informacje, przegląd wydarzeń tygodnia i rozmowy. Nie brak też dobrej muzyki i ciekawostek z Irlandii. Zaprasza Tomasz Wybranowski.
Goście Studia Dublin:
- Bogdan Feręc – redaktor naczelny portalu Polska-IE.com, Studio Riverside Galway,
- Jakub Grabiasz – sportowy korespondent Studia Dublin.
Prowadzenie i scenariusz: Tomasz Wybranowski
Redaktor wydania: Tomasz Wybranowski
Realizacja: Tomasz Wybranowski (Dublin), Mateusz Jeżewski (Warszawa)
Komisja Europejska zadecydowała w sprawie tranzytu kolejowego do i z Królewca. Przy spełnieniu pewnych warunków, Rosja będzie mogła przewozić towary objęte unijnymi sankcjami.
Tomasz Wybranowski jest zdania, że Rosji na swój sposób zaczyna się ustępować. Prowadzącemu Studio Dublin, decyzja Unii Europejskiej przypomina układ monachijski z 1938 roku, który to decydował o losach Czechosłowacji.
Redaktor naczelny portalu Polska-IE.com, Bogdan Feręc, komentuje stanowisko Komisji Europejskiej. Odnosi się także, m.in. do skandalu związanego z publicznym irlandzkim szpitalem – rodzice nie wiedzą co stało się z narządami pobranymi od ich dzieci.
Komisja Europejska zadecydowała w sprawie tranzytu do i z obwodu Kaliningradzkiego. Bogdan Feręc ma na ten temat jednoznaczną opinię.
Te propozycje mogę nazwać wręcz dramatycznymi.
To jest bardzo zła informacja i decyzja, która nigdy nie powinna zostać podjęta.
Współprowadzący pierwszą odsłonę dzisiejszego Studia Dublin, w decyzji KE dostrzega realizację niemieckiego interesu.
Wiele artykułów spożywczych sprzedawanych w Europie jako rosyjskie, produkowane są przez Niemcy. To decyzja chroniąca Niemcy.
Bogdan Feręc zauważa, że na Szmaragdowej Wyspie temat tranzytu do Królewca nie cieszy się popularnością.
Litwa nie leży w kręgu zainteresowania Irlandii, tutaj nawet o tym nie wspomniano.
Media w Irlandii podnoszą bardzo wrażliwy temat. Piszą o kontrowersjach związanych z postępowaniem z narządami dziecięcymi. Mowa o działaniach jednego z irlandzkich szpitali publicznych.
Ciężko o tym mówić, bo rodziny dotknięte żałobą po śmierci dziecka, dalej mają problemy z uzyskaniem informacji o tym, co stało się z organami pobranymi od ich dzieci, z ciałami ich dzieci.
Kolejnym tematem jest radykalne rozwiązanie w polityce rolnej, o którym mowa w Irlandii Północnej. Nowa ustawa klimatyczna będzie wymagała zerowej emisji węgla w 2050 r. Według „The Guardian”, konieczne będzie zmniejszenie liczby zwierząt.
Według mnie, to jest dramat. Przede wszystkim jak można realizować zero emisyjności w rolnictwie? Ci ludzie są chorzy, ich trzeba wyrzucić z rządu i z parlamentu.
Już teraz wysłuchaj całej rozmowy z Bogdanem Feręcem!
https://anchor.fm/radiownet/embed/episodes/Bogdan-Ferc–Studio-Dublin–15-07-2022-r-e1l8pem
W sportowej części Studia Dublin, Jakub Grabiasz mówi o sobotnim finale rozgrywek All-Ireland Hurling Championship; o ważnym dla Irlandczyków starciu w rugby, a także o reakcjach na interwencję Radia Wnet w sprawie polskiej placówki dyplomatycznej w Kanadzie.
W sobotę zostanie rozegrany finał All-Ireland Senior Hurling Championship. W tym wielkim starciu zmierzą się ze sobą drużyny Kilkenny i Limerick.
Na trybunach Croke Park przewidywany jest komplet kibiców – około 80 tysięcy.
Sobota to także istotny dzień dla irlandzkiego rugby. W tej dyscyplinie Irlandczycy zmierzą się w Wellington z reprezentacją Nowej Zelandii. Jakub Grabiasz spogląda na to wydarzenie z optymizmem.
Muszę powiedzieć, że Irlandczycy nie są bez szans. W zeszłym tygodniu pokonali Nową Zelandię.
Jakub Grabisz tydzień temu, w czwartek, 7 lipca, opisał sytuację, jaką zastał w polskiej placówce dyplomatycznej w Kanadzie. Budynek Konsulatu Generalnego RP w Toronto jest zaniedbany, wiszą w nim pajęczyny, a niektóre ściany nie są pomalowane. Funkcjonowanie placówki także pozostawia do życzenia – przykładowo jedna z pań ósmy raz przyszła do konsulatu w tej samej sprawie – usiłuje wyrobić swojemu dziecku paszport.
Dostałem bardzo dużo wiadomości. Ludzie dziękowali. Wszyscy narzekają, że jest źle, że jest tam niemiło.
Już teraz wysłuchaj całej rozmowy z Jakubem Grabiaszem!