Studio Dublin – 10 czerwca 2022 – Paweł Soloch, Bogdan Feręc i Jakub Grabiasz

Piątkowy poranek w sieci Radia Wnet należy do Studia Dublin, gdzie informacje, przegląd wydarzeń tygodnia i rozmowy. Nie brak też dobrej muzyki i ciekawostek z Irlandii. Zaprasza Tomasz Wybranowski.

Gość specjalny:

  • Paweł Soloch – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmowa z Bukaresztu (Projekt „Bukaresztańska Dziewiątka” Radia Wnet)

W gronie gości także:

  • Bogdan Feręc – redaktor naczelny portalu Polska-IE.com, Studio Riverside Galway,
  • Jakub Grabiasz –  sportowy korespondent Studia Dublin.

Prowadzenie i scenariusz: Tomasz Wybranowski

Redaktor wydania: Tomasz Wybranowski

Realizacja: Tomasz Wybranowski (Dublin), Miłosz Duda (Warszawa)

Podczas Studia Dublin przenieśliśmy się do Bukaresztu, gdzie Krzysztof Skowroński przeprowadził rozmowę z Pawłem Solochem . Stolica Rumunii jest jednym z miast odwiedzanych przez Radio Wnet w ramach projektu „Bukaresztańska Dziewiątka”.

Paweł Soloch, fot.: Piotr Mateusz Bobołowicz, Radio WNET

Paweł Soloch – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego –  mówi o oczekiwaniach, jakie wobec NATO mają kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki. Kraje B9 szykują się do swojego szczytu, na którym przedstawią owe propozycje.

Paweł Soloch mówi także o stanowisku Budapesztu.

Węgierska postawa jest odmienna, jednak nie na tyle, żeby Budapeszt nie zgodził się na deklarację państw B9, która będzie ogłoszona już dzisiaj. W sprawach takich jak potępienie agresji rosyjskiej na Ukrainę, czy oczekiwania wobec NATO, by organizacja ta miała większe zdolności do odstraszania Rosji, jest zgoda Budapesztu.

Krzysztof Skowroński zapytał swojego rozmówcę o cele, jakie Bukaresztańska Dziewiątka stawia sobie przed zbliżającym się szczytem NATO.

Chcemy, by po szczycie w Madrycie doktryna NATO nie dopuszczała jakiejkolwiek tymczasowej okupacji rosyjskiej na terenie kraju członkowskiego.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego komentuje tegoroczne działania rządu i docenia pomoc, jaką uchodźcom z Ukrainy oferują obywatele naszego kraju.

Przyjęliśmy Ukraińców. Rząd pomaga Ukrainie. Wzmocniono obecności wojsk sojuszniczych w Polsce. Jesteśmy państwem zdecydowanym, sprawnym. Przyjęcie Ukraińców przez Polskę budzi podziw. U nas nie ma obozów dla uchodźców. To wszystko sprawia, że bardzo wzmocniliśmy naszą pozycję na arenie międzynarodowej.

Wysłuchaj całe rozmowy z Pawłem Solochem już teraz!

https://anchor.fm/radiownet/embed/episodes/Pawe-Soloch–szef-Biura-Bezpieczestwa-Narodowego–Bukaresztaska-Dziewitka–10-06-2022-r-e1jp206

W piątkowym Studiu Dublin łączyliśmy się tradycyjnie z Bogdanem Feręcem, szefem najważniejszego i najbardziej poczytnego portalu irlandzkiej Polonii  – Polska – IE.com.

Parlament Europejski chce zniesienia prawa weta. Doprowadziłoby to do zmarginalizowania stanowiska poszczególnych państw sojuszu, które sprzeciwiają się głównemu nurtowi unijnej polityki. Te dążenia Brukseli komentuje Bogdan Feręc.

Unia Europejska w obecnym kształcie przestała mi się podobać. Odeszliśmy od tych ideałów, które przyświecały jej ojcom-założycielom. Takie postępowanie może doprowadzić do podziałów w UE, a w końcu – do jej rozpadu.

Redaktor Feręc przyszłość Unii Europejskiej o takim kształcie widzi w ciemnych barwach.

Jeżeli nadal będzie szła w tę stronę, to z całą pewnością nie przetrwa. Jej koniec nastałby może w przeciągu dziesięciu lat.

Rozmówca Tomasza Wybranowskiego zauważa, że temat omawianych dążeń polityków UE w wielu mediach nie jest obecny. Bogdan Feręc tłumaczy to zjawisko.

Media nie są zainteresowane nagłośnieniem tej sprawy, bo działają rękę w rękę z Brukselą.

Mamy Europę, która narzuciła pewien sposób narracji. Większość mediów hołduje jej w tym.

Dzisiaj jestem fanem tego, by UE pozostała taką jaką jest oraz tego, by powróciła do idei przyświecającej jej przy powstawaniu sojuszu.

https://anchor.fm/radiownet/embed/episodes/Bogdan-Ferc–Studio-Dublin–10-06-2022-r-e1jp3q9

W sportowej części Studia Dublin, Jakub Grabiasz mówi o zmaganiach reprezentacji Irlandii w Lidze Narodów. Komentuje spotkania z Armenią i Ukrainą – przegrane przez drużynę ze Szmaragdowej Wyspy.

Mecz z Armenią od początku się nie układał. Mieliśmy nadzieję, że spotkanie z Ukrainą będzie wyglądał lepiej, ale niestety im Irlandczycy także ulegli.

Mimo tego, że zespół ukraiński nie występował w najlepszym składzie, to był w stanie pokonać Irlandię.

Teraz przed reprezentacją Irlandii starcie ze Szkocją. Jakub Grabiasz raczej nie spodziewa się tryumfu piłkarzy spod znaku koniczyny.

Na papierze Szkocja wygląda wyraźnie lepiej.

Piłkarze Irlandii starają się, jednak mają braki techniczne, braki w wyszkoleniu.

Sportowy korespondent Studia Dublin podejmuje także temat rozgrywek rugby. Tłumaczy, czym są rozgrywki United Rugby Championship. W ich półfinałach drużyny z Irlandii powalczą z ekipami z RPA.

Jakub Grabiasz opowiada także o powstaniu nowego podmiotu, który ma stanowić konkurencję dla Międzynarodowej Federacji Golfa.

Zawrzało w świecie światowego golfa. Saudowie ściągają kilka ważnych sportowych nazwisk. Już wiemy, że jednym z tych golfistów jest Dustin Johnson.

Wysłuchaj całej rozmowy z Jakubem Grabiaszem już teraz!

https://anchor.fm/radiownet/embed/episodes/Jakub-Grabiasz—korespondent-sportowy–Studio-Dublin–10-06-2022-r-e1jp4e5

K.K.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Co się dzieje z pre
Konferencja po szcz