Studia zagraniczne Radia Wnet podsumowują rok 2024 na świecie
W audycji odwiedzamy Londyn, Lwów i Dublin. Zaglądamy też do Ameryki Łacińskiej oraz na Białoruś (przez Wilno).
Alex Sławiński wskazuje, że jednymi z najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Wielkiej Brytanii były: choroba króla Karola III i księżnej Kate Middleton, a także przejęcie władzy przez labourzystów, którzy jednak zdają się łapać „zadyszkę”, o czym może świadczyć rekordowo wysoki deficyt w budżecie na rok 2025
Zbyszek Dąbrowski relacjonuje, że rok 2024 minął w Ameryce Łacińskiej pod znakiem kryzysów politycznych, klęsk żywiołowych i innych zawirowań. Nieustannie głośnym tematem jest sytuacja w Wenezueli, gdzie społeczeństwo walczy z reżimem Nicolasa Maduro. Były kandydat na prezydenta, Edmundo Gonzalez Urrutia otrzymał azyl w Hiszpanii, zaś nieznane pozostaje miejsce przebywania liderki opozycji, Marii Coriny Machado. Autorytaryzm władzy daje o sobie znać również choćby w Nikaragui czy Salwadorze. Większa część kontynentu zmaga się z korupcją na dużą skalę.
Artur Żak podsumowuje kolejny rok, który na Ukrainie minął pod znakiem pełnoskalowej wojny. W porównaniu z rokiem 2023, wzrosła liczba ataków:
Liczbę wystrzelonych przez Rosję rakiet na pewno można liczyć w tysiącach.
Trudna sytuacja panuje na froncie w Donbasie, jednak armia ukraińska wciąż broni się w okolicach Czasiw Jaru i Pokrowska. Broniące się państwo ze wszystkich sił stara się rozwijać produkcję broni. Władza, pomimo wojny, musi myśleć o przyszłości, a ta niesie za sobą kolejne wyzwania, m.in. w związku z wyjazdem wielu obywateli Ukrainy poza kraj.
Olga Siemaszko ocenia, że rok 2024 był dla Białorusi „rokiem straconych szans”; zależność od Federacji Rosyjskiej wzrosła, a pole działania opozycji jest coraz bardziej ograniczone.
Tomasz Wybranowski o nieudanym dla rządu w Dublinie referendum konstytucyjnym, coraz wyższym odsetku osób bezdomnych, kryzysie mieszkaniowym oraz niedawnych wyborów parlamentarnych.
Wysłuchaj już teraz!
Wnet.fm
Fot. Pixabay