Strajk pracowników wodociągów
People Before Profit stoi w 100% na straży strajku pracowników wodociągów Unite. W dziesiątkach miejsc w całej Irlandii odbyły się pikiety, podczas których pracownicy wodociągów Unite w 10 lokalnych władzach rozpoczęli 24-godzinny strajk.
Dlaczego pracownicy wodociągów są w Unite?
Unite poparło wyraźne żądania pracowników wodociągów dotyczące głosowania nad straszliwą umową transferową. Robotnicy z Unite natychmiast odrzucili umowę, kiedy tylko mieli taką szansę – szansę, której odmówiono pracownikom z innych związków. Brawa dla Unite za odpowiedź na to wezwanie. Brawo dla pracowników za organizowanie się u podstaw i działanie.
Kiedy Unite zgodziło się zorganizować głosowanie pracowników w sprawie przedstawicieli związków zawodowych i LGMA (Local Government Management Agency), rady i Irish Water zgodziły się, oznaczało to, że Unite zerwał z „konsensusem milczenia” dotyczącym przyszłości pracowników wodociągów w Irlandii. I to była zmiana w Unite, która pokazała ich zdolność do demokratycznego działania w imieniu swoich członków w usługach wodnych. Unite musi być w pełni respektowane przez LGMA i wszystkich interesariuszy, jako związek reprezentatywny.
Dlaczego strajk?
Unite nie zostało uznane przez wszystkich na równi z innymi związkami, którzy reprezentują członków. Ta akcja strajkowa miała na celu zdobycie uznania dla tego walczącego związku, ponieważ walczący robotnicy potrzebują głosu. Pracownicy walczą o prawo do uznania, ale wiemy, że strajk pracowników wodociągów oznacza również coś więcej.
Pracownicy też mają rację, że stawiają większe żądania. Niektóre z tego, o co walczyli, obejmują:
1. umowy z czerwonymi kółkami dotyczące warunków i wynagrodzenia zgodnie z wcześniejszymi obietnicami;
2. obiecane referendum w sprawie publicznego zaopatrzenia w wodę i własności (z poprawnym brzmieniem);
3. gwarancję utrzymania ich publicznego statusu pracowników wodnych;
4. prawo do niedyskryminacyjnych zwolnień, jeżeli rozpoczęły się one przed lub po 2004 r.
Powinni mieć możliwość poruszania wszystkich swoich problemów, a kiedy zostaną upoważnieni, ich związki zawodowe powinny o nie walczyć i przynajmniej zostać uznane. To nie jest tylko teoria, pracownicy urzeczywistnili ją dzisiaj. I ważne jest, aby kontynuowali walkę i wygrywali.
Akcja zakończyła się sukcesem w całym kraju, a raporty ze wszystkich hrabstw wykazały solidarność ze strony pracowników wodociągów, którzy odmówili przerwania pikiet oraz wsparcia społecznego i politycznego. Raporty z Cork mówią, że dwa największe zakłady w hrabstwie obsługujące wszystkie sekcje zostały całkowicie zamknięte. Był to duży sukces pod względem akcji protestacyjnej w największym hrabstwie. Członkowie Waterford powiedzieli to samo. Podobne doniesienia w Carlow i Fingal. Ogromne poparcie pokazuje głębię solidarności irlandzkiego społeczeństwa w kwestii wody.
NOWA NAZWA, STARE ZAGROŻENIE
Irish Water to teraz Uisce Éireann. Ale program rządu jest wciąż ten sam i wciąż błędny. Prywatyzacja jest marnotrawstwem, kosztowna i szkodliwa dla pracowników. 90-95% uzwiązkowionych pracowników wodociągów w całej Irlandii domagało się akcji strajkowej w celu walki w tych kwestiach, ale wielką kwestią, która łączy pracowników z ludźmi w całej Irlandii, jest walka z prywatyzacją. SIPTU to największy związek zawodowy pracowników zewnętrznych w sektorze. Ich liczba głosów na akcję strajkową wynosiła 90-95%. Robotnicy chcą walczyć. Zmiana jest pilnie potrzebna.
Kampania Water Services Workers Ireland wywołała podwójną siłę, porzucone obietnice i brak demokracji. To była przykładowa ogólnokrajowa kampania, która nie poprzestała na byciu strażnikiem w mediach społecznościowych lub internetowym forum plotek/skarg: zorganizowali protesty na ulicach w całym kraju.
ROBOTNICY ZJEDNOCZENI
Byliśmy z robotnikami, gdy walka toczyła się sprawiedliwie przeciwko poszczególnym radom. Zjednoczyli się, aby walka była możliwa do wygrania – i mieli rację. Zbyt wiele zobowiązań zostało już złamanych.
Stań z pracownikami wodociągów. Nigdy nie omijaj pikiety.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: People Before Profit
Photo by People Before Profit