Starsze telefony zostają w domach
Starsze urządzenia elektroniczne wciąż zaśmiecają nasze domy, więc po zakupie nowego telefonu lub laptopa, ten używany wcześniej sprzęt leży bezczynnie, choć mógłby zostać poddany recyklingowi lub utylizacji.
Z najnowszych badań Urzędu Statystycznego (CSO) wynika, że ponad 2/3 osób po zakupie nowego telefonu komórkowego lub laptopa, stary pozostawia w domu, choć z niego w ogóle nie korzysta. 70% respondentów odpowiedziało, że chwilami korzysta ze starych urządzeń, a jest to wzrost od 2022 roku o 8%. Sustainability of Personal ICT Devices Report mówi również, że prawie 6 na 10 osób ma laptop lub tablet, z którego właściwie nie korzysta, a 1 na 7 osób sprzedała po zakupie nowego swój stary telefon. W przypadku laptopów jest to 9% użytkowników.
W tym roku urządzeniami elektronicznymi najczęściej poddawanymi recyklingowi były komputery stacjonarne i 24% z nich poddanych zostało pozyskiwaniu metali szlachetnych oraz innych, a prawie, co dziesiąty użytkownik oddał do punktu zbiórki urządzeń elektronicznych i sprzętu elektrycznego swój telefon.
Na wzrost ilości poddawanych recyklingowi urządzeń elektronicznych wpływa głównie zwiększenie dostępności punktów odbioru, więc obserwowany od 2022 roku wzrost to 3%. Dla 9% badanych ważne jest, aby podczas zakupu nowego telefonu, laptopa lub tabletu, istniała możliwość przedłużenia gwarancji na jego sprawne funkcjonowanie, a jest to wzrost od 2022 roku o 4%.
CSO ustaliło również, że cena nadal jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie laptopa lub telefonu. Cenę wskazało 85% osób, a na kolejnych miejscach znalazły się marka, design i rozmiar. 70% wskazało także cechy sprzętu, takie jak pamięć masowa lub szybkość przetwarzania. Ponad 27% ankietowanych wzięła pod uwagę efektywność energetyczną, przy czym kobiety 28%, czyli nieco częściej niż mężczyźni 26%, brały pod uwagę efektywność energetyczną urządzenia przy dokonywaniu nowego zakupu.
Bogdan Feręc
Źr. Business Plus