Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Stan demokracji w Europie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Międzyrządowa organizacja z siedzibą w Sztokholmie podjęła się zadania i oceniła stan demokracji na świecie, a wyniki znalazły się w raporcie „Światowy Stan Demokracji 2023”.

Z raportu Międzynarodowego Instytutu Demokracji i Pomocy Wyborczej (International IDEA) wynika, że niektóre państwa opuściły się demokratycznie, chociaż Europa pod tym względem wypada całkiem dobrze, a już zostało potwierdzone, że w Wielkiej Brytanii, Austrii i Holandii demokratyczność tych państw jest niższa.

Nas interesuje najbardziej Irlandia i Polska, więc tym należy poświęcić nieco więcej czasu, a zacznijmy od samego poziomu demokratyzacji obu państw.

W Irlandii wysoko ocenia się praworządność, czyli w tym zakresie wyspa zajmuje 11 pozycję. W kwestii przepisów prawa również jest dobrze, gdyż miejsce 12 to także wysoko, ale nieco gorzej jest pod względem reprezentacji i Irlandię sklasyfikowano na 25 pozycji. Wysoko, a nawet bardzo wysoko jest Zielona Wyspa w zakresie udziału oraz przedsięwzięć demokratycznych, bo na 3 miejscu.

W tych czterech kategoriach brano pod uwagę 17 czynników, w tym swobody obywatelskie, niezawisłość sądów, równowagę społeczną, sposoby przeprowadzania aktów wyborczych, działanie parlamentów, ale i odpowiedzialność polityków.

Polska to jedno z państw ocenianych najgorzej, a towarzyszą naszej ojczyźnie Węgry i Rumunia, ale któż może wiedzieć, co tak naprawdę legło u podstaw tego rankingu…

W każdym razie Polska pod względem praworządności zajęła 56 pozycję, a z prawem też nie jest jakoby w kraju nad Wisłą najlepiej, gdyż ustawiono nas na 54 miejscu. Reprezentacja to także dziedzina, w której nie jesteśmy wzorem do naśladowania, bo 58 miejsce to żaden luksus. Najgorzej jednak wypadliśmy w tej ocenie pod względem udziału i przedsięwzięć demokratycznych, gdyż znajdujemy się na miejscu 92.

Tym samym Polska znalazła się poza pierwszą światową pięćdziesiątką w rankingu.


W dokumencie znalazło się też miejsce dla państw, a te uznano za niedemokratyczne, więc są nimi Azerbejdżan, Białoruś, Federacja Rosyjska i Turcja.

*

Prywatnie powiem, że ranking wydaje mi się bardziej niż upolityczniony, a i tendencyjny. Czekam jednak na ten, który pojawi się w roku przyszłym, bo będzie wyraźnym wskaźnikiem, jak zmienią się oceny naszej ojczyzny.

Bogdan Feręc

Euronews

Photo by Joshua Golde on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version