Sprzeciw wobec Mercosur musi zostać omówiony na szczeblu Rady UE

Irlandia nie odpuszcza Unii Europejskiej i teraz poszczególne ugrupowania polityczne zaczynają krytycznie wypowiadać się o umowie, jaką państwom członkowskim proponuje przyjąć Ursula von der Leyen.

W tej sprawie wypowiedział się rzecznik Sinn Féin ds. rolnictwa Martin Kenny wezwał ministra Charliego McConalogue’a do odnotowania swojego całkowitego i jednoznacznego sprzeciwu wobec umowy handlowej z krajami Mercosur podczas jego udziału w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się w Brukseli.

Apel został opublikowany, ponieważ w programie spotkania nie wspomniano o umowie handlowej, którą w zeszłym tygodniu podpisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Poseł Kenny powiedział:

– Oczywiście cieszę się z dyskusji na temat wspólnej polityki rolnej, która się odbywa, ale rażącym zaniedbaniem jest nieumieszczenie kwestii Mercosur w porządku obrad. Mercosur powinno być podniesione i wezwałem ministra McConalogue’a do wyrażenia pełnego i bezwarunkowego sprzeciwu wobec tej umowy handlowej. Podpisanie umowy handlowej w zeszłym tygodniu to jedyny temat, który zaprząta myśli rolników i reprezentujących ich organizacji w ciągu ostatnich kilku dni. Dopiero niedawno posłowie do Parlamentu Europejskiego z partii Fianna Fáil i Fine Gael zagłosowali za powołaniem nowej komisji UE, która będzie pro-Mercosur. W rzeczywistości europosłowie Fine Gael zasiadają w grupie EPP, która zdecydowanie opowiada się za umową z Mercosur.

– Rolnicy chcą dokładnie wiedzieć, co premier Simon Harris i wicepremier Micheál Martin mają na myśli, sprzeciwiając się Mercosur „w jego obecnej formie”, biorąc pod uwagę fakt, że rolnicy jasno wyrazili swoje żądanie całkowitego sprzeciwu wobec umowy. Niezwykle ważne jest, aby minister McConalogue wciąż wyrażał głębokie zaniepokojenie potencjalnymi skutkami Mercosur dla rolników eksportujących wołowinę, a także obawę o potencjalne konsekwencje zdrowotne dla konsumentów, którzy obawiają się spożywania niskiej jakości południowoamerykańskiej wołowiny po zatwierdzeniu tej umowy.

– Chcę jasno powiedzieć – nie ma żadnych warunków sprzeciwu Sinn Féin wobec umowy, która zdziesiątkuje eksport irlandzkiej wołowiny. Tego samego nie można powiedzieć o Fine Gael i Fianna Fáil. Minister McConalogue musi sprowokować dyskusje na temat Mercosur z Radą ds. Rybołówstwa i Rolnictwa w tym tygodniu, biorąc pod uwagę głębokie zaniepokojenie, jakie budzi to wśród rolników i społeczności wiejskich w całej Irlandii.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Sinn Fein

Photo by Stijn te Strake on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dublin Airport w św
Irlandzkie choinki t