Stowarzyszenie Ofiar na Irlandzkich Drogach (IRVA) chciałoby drastycznego zaostrzenia kar dla kierowców, którzy spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym.
Wg Stowarzyszenia, „przestępstwa drogowe należy traktować jak prawdziwe przestępstwa”, a przedstawiciele IRVA są zdania, że „sądy wydają zdecydowanie zbyt łagodne wyroki”. Członkowie tego ciała uważają również, iż śmiertelne zdarzenia drogowe, powinny być „traktowane, jak inne zabójstwa i odpowiednio badane, chyba że zostanie udowodnione coś przeciwnego”.
Aktualnie w Irlandii za spowodowanie wypadku drogowego, w którym pojawiają się ofiary śmiertelne, grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch, a tak samo jest w przypadku, kiedy poszkodowany dozna poważnych obrażeń ciała. Dodatkowo sąd może nałożyć karę finansową w maksymalnej wysokości 10 000 € i te kary połączyć.
To powinno się zmienić i kara mogłaby zostać podniesiona np. do 10 lat pozbawienia wolności.
Jest jeszcze jedna kwestia, która nie daje spokoju Stowarzyszeniu, ponieważ w przepisach znajduje się ustęp, a ten mówi, że skład sędziowski ma obowiązek uwzględnić wszelkie okoliczności łagodzące. To z kolei oznacza, iż dwa lata więzienia otrzymuje niewielu kierowców, którzy doprowadzili do wypadku śmiertelnego. IRVA uważa taki zakres kar za mocno niesprawiedliwy, a i nie odzwierciedla skali przestępstwa.
Większość przypadków śmiertelnych, klasyfikowany jest również jako jazda niebezpieczna, co z kolei łagodzi wymiar popełnionego czynu. Sądy w tych przypadkach mogą skorzystać też ze specjalnie łagodnego trybu kary, bo najczęściej wymierzają ją w postaci 20 000 € grzywny lub / i pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na 10 lat.
Obie kary wg Stowarzyszenia Ofiar na Irlandzkich Drogach powinny się zmienić, czyli być zaostrzone, a wypadek śmiertelny na drodze miałby w opinii przedstawicieli IRVA traktowany być jak zabójstwo.
To z kolei mogłoby dać sądom możliwość wymierzania kar w postaci nawet dożywotniego pozbawienia wolności, jeżeli zastosować literalnie obowiązujący Kodeks Karny.
Departament Sprawiedliwości informuje, że nie zajmuje się obecnie przeglądem kar wymierzanych za przestępstwa drogowe w przypadku śmierci i poważnego uszczerbku na ciele, w tym za niebezpieczną jazdę. Minister sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała jednak, iż należy się dokładniej temu przyjrzeć, jak i sprawdzić, czy w innych krajach UE stosowane są w tym zakresie ostrzejsze zasady karania. „Może to działać odstraszająco” – dodała minister McEntee.
Bogdan Feręc
Źr. PA Media
Photo by Eugene Triguba on Unsplash