Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie i Spotkanie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi
Łukasz Jasina komentuje najbliższe spotkania międzynarodowe. Ponadto, naświetla najważniejsze kwestie, które zostaną na nich podjęte.
Rzecznik MSZ Polski podaje, że spotkanie szefów MSZ będzie dotyczyło przede wszystkim reakcji Paktu Północnoatlantyckiego na agresję Rosji na Ukrainę. Podkreśla, ze jest to drugi szczyt NATO od momentu rozpoczęcia tej agresji.
Na spotkaniu będzie brano pod uwagę wszystkie te rzeczy, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni: bombardowanie Ukrainy, bombardowanie infrastruktury krytycznej, wyzwolenie Chersoniu, także zwiększone zagrożenie dla państw z Ukrainą sąsiadujących, które wszyscy bardzo dobrze kojarzymy z wypadkiem w Przewodowie sprzed dwóch tygodni.
Łukasz Jasina dodaje, że przekazanie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot dla Polski ze strony niemieckiej również będzie elementem rozmów na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.
To jest bardzo ważne wydarzenie, bo ono zawiera w sobie dwa elementy. Po pierwsze, to jest kwestia wzmacniania wschodniej flanki, o której bardzo głośno Polska mówiła przed agresją i mówi teraz. A po drugie, kwestia tego, jaką broń można i należy wysłać na Ukrainę.
Ponadto, rozmówca Magdaleny Uchaniuk komentuje spotkanie Rady Ministerialnej OBWE, które odbędzie się w Łodzi 1 i 2 grudnia.
To podsumowanie polskiego rocznego przewodnictwa w tej organizacji. Przewodnictwo, które przypadło na bardzo trudny okres ,kiedy nie udało się, niestety, wielu spraw załatwić pokojowo, a pokojowe rozmowy zastąpiła rosyjska agresja na Ukrainę w lutym.
Nasz gość podaje, że najważniejszym tematem będzie możliwość osiągnięcia pokoju w Europie i tego, w jakim stopniu w dalszym ciągu OBWE może służyć osiągnięciu tego.
Ta organizacja przeżywa bardzo poważne kryzysy. Polska starała się przez ten rok ten kryzys zmniejszyć. Zobaczymy, jakie będą tego efekty.
Zostaną także przedstawione problemy Bałkanów, problemy Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, a także problemy bezpieczeństwa w regionie basenu Morza Śródziemnego. Właściwie wszystkie kwestie, które potencjalnie w tym momencie szkodzą i grożą Europie – dodaje Łukasz Jasina.
Flaga NATO / Fot. Sergeant Paul Shaw LBIPP (Army) / CC0