Spekulacje na cenach benzyny i oleju napędowego?
Ostatnie kilka tygodni to spory ruch na giełdach ropy naftowej, a i obecnie niska jej cena, która jednak nie przekłada się na ceny paliw przy dystrybutorach, co może być spowodowane opiniami rynku, iż sytuacja jest niepewna.
Po ostatnim spadku cen ropy naftowej do poziomu 80 $ (wcześniej 98 $) za baryłkę ropy Brent, na stacjach paliwowych nie zmieniło się prawie nic, a to dało podstawę do oskarżeń, że importerzy benzyny i oleju napędowego spekulują cenami i sztucznie utrzymują je na wysokim poziomie. O spekulację na cenach importerów i dostawców oskarża przewodniczący Stowarzyszenia Konsumentów Michael Kilcoyne, który wezwał UE do przeprowadzenia dochodzenia w całym unijnym sektorze naftowym.
Te twierdzenia odrzuca w całości przemysł naftowy z Irlandii, ale też przedstawiciele z UE, którzy podkreślają, iż ceny giełdowe nie zawsze muszą wpływać na cenę detaliczną, bo te wynikają z wielu składowych. Są też obecnie bardzo ruchome w obu kierunkach, więc niepewne.
Przewodniczący Kilcoyne nie ustaje jednak w swoich twierdzeniach i powiedział:
– Ceny ropy naftowej spadają, ale nie spadają na stacjach benzynowych. Sprzedawcy detaliczni mają niewielką marżę, ale dalej w górę ma miejsce spekulacja. UE powinna przyjrzeć się przemysłowi naftowemu, ponieważ stale spekuluje.
O utrzymujących się cenach paliw napędowych na stacjach mówi też Blake Boland z AA Ireland, który dodaje, że obecne spadki cen ropy nie przekładają się na ceny detaliczne, a jest tu też przyczyna ze strony irlandzkiego rządu. Boland stwierdził, iż połowę ceny paliw napędowych w Irlandii stanowią obciążenia fiskalne, co oznacza, że Skarb Państwa pobiera w formie podatków i akcyzy prawie jedno euro od każdego litra sprzedanej benzyny i oleju napędowego.
Średni spadek cen przy dystrybutorach, jakie obserwowany jest w listopadzie, a porównywany z poprzednim miesiącem wyniósł 2 centy dla benzyny, a w przypadku oleju napędowego różnica wynosi średnio 4 centy. To jednak zbyt niska obniżka w stosunku co obniżek cen na giełdach ropy i giełdach paliwowych.
Utrzymujące się wysokie ceny detaliczne paliw pędnych mogą mieć jednak związek z obawami o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale o tym nieco szerzej w materiale „Czy w Europie uda się uniknąć kryzysu energetycznego?”.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Juan Fernandez on Unsplash