Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Specyfika opieki psychologicznej dla mężczyzn

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Coraz więcej mężczyzn decyduje się zadbać o swoje zdrowie psychiczne, między innymi poprzez psychoterapię. W społeczeństwie wciąż jednak pokutuje sporo mitów i przekonań, które mogą utrudniać mężczyznom uczestniczenie w takiej formie wsparcia.

Choć co do zasady terapia dla mężczyzn i kobiet się od siebie nie różnią, to praca z mężczyznami często wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Niektórzy panowie, zapytani o powód przyjścia na terapię, mówią, że nakłoniła ich zaniepokojona partnerka, a oni sami nie są pewni, czy będą mogli coś z tego wyciągnąć.

– Wtedy staram się wzbudzić w nich wewnętrzną motywację, pokazując, jak przejście przez terapię może pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Sebastian Walas, psycholog, psychoterapeuta, Centrum CBT. – Wspólnie sporządzamy listę pożądanych przez pacjenta zmian i krótko tłumaczę, jak psychoterapia może pomóc w komunikowaniu potrzeb, życiu zawodowym, tworzeniu i rozwijaniu relacji międzyludzkich czy radzeniu sobie ze stresem.

Kluczowym tematem pojawiającym się w terapii są emocje. Wielu mężczyzn nigdy nie zostało nauczonych, jak emocje rozpoznawać, co one oznaczają i jak sobie radzić, gdy stają się zbyt silne.

Stereotyp twardego faceta, który niczego się nie boi, a największe tragedie przyjmuje ze spokojem, jest nieprawdziwy i krzywdzący. Niektórzy mężczyźni mają więc opory, by mówić o emocjach, takich jak strach, wstyd, bezradność.

– Staram się przekazać, że każda emocja pełni istotną rolę w naszym komunikowaniu się ze światem i że wszyscy bez wyjątku ich doświadczamy, a próby ich tłumienia, unikania, wiążą się z wysokimi kosztami – wyjaśnia Sebastian Walas z Centrum CBT. 

Niektórzy w ogóle nie potrafią o swoich emocjach mówić. Wtedy zaczynamy od podstaw, analizując, co różne emocje starają się nam powiedzieć, rozpoznając sygnały z ciała i charakterystyczne myśli, które im towarzyszą.

W ten sposób pacjenci stopniowo uczą się, co oznacza dana emocja i w jaki sposób powinni reagować na jej wystąpienie.

Źr. marketnews24.pl

Image by Gerd Altmann from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version