Spadł wolumen sprzedaży detalicznej

Wskaźnik sprzedaży w sektorze detalicznym obniżył się niewiele, jednak jest zauważalny, co może mieć wiele przyczyn, ale z całą pewnością oznacza, że konsumenci zaczęli planować zakupy.

Jak wiemy z danych Indeksu Sprzedaży Detalicznej prowadzonego przez Central Statistics Office, wolumen sprzedaży detalicznej obniżył się w maju o 0,6% w stosunku do kwietnia oraz o 1% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Miesiąc do miesiąca wartość sprzedaży detalicznej obniżyła się o 2%, jednak wzrosła w rok do końca maja 2024 roku o 0,5%. Jeżeli wyłączyć z tego sprzedaż samochodów, spadki były niższe i wyniosły w ujęciu miesięcznym 0,3% oraz rocznym 0,5%.

Największe spadki wolumenów sprzedaży odnotowano dla obuwia, odzieży oraz tekstyliów, bo o 6,4%, a następnie w sektorze handlu samochodowego 4,5%. Pozostała sprzedaż detaliczna straciła 3,8%. W zakresie sprzedaży sprzętu, farb i szkła spadek wyniósł 2,4%, a mebli oraz oświetlenia 2,1%. O 1,7% spadła sprzedaż artykułów elektrycznych.

Niepewność i zagrożenia różnego rodzaju prowadzą do wzrostu inwestycji, a mają one na celu zabezpieczenie swoich walorów finansowych. Oznacza to, że częściej inwestuje się w metale szlachetne i w maju poziom zakupów złota w sztabkach podniósł się o 13,8% w stosunku do kwietnia.

Więcej też sprzedawano majową porą książek, gazet i artykułów piśmienniczych o 7%, produktów farmaceutycznych, medycznych i kosmetyków o 3%, a w domach towarowych sprzedaż wzrosła o 2,9%.

W sektorze detalicznym największe roczne straty poniosły branże zakwalifikowane, jako pozostała sprzedaż detaliczna o 6,4%, narzędzia, farby i szkło 5,5%, domy towarowe 4%, a także żywność, napoje, wyroby tytoniowe i specjalistyczne o 3,9%. Największy roczny wzrost wolumenu sprzedaży dotyczył natomiast sektora książek, gazet, artykułów piśmienniczych o 8,1%, obuwia, odzieży i tekstyliów o 4,9% oraz batonów o 4,5%.

W maju doszło też do obniżenia sprzedaży realizowanej online, więc wyniosła ona 4,9%, a w kwietniu tego roku było to 5,6% całej sprzedaży w kraju. W porównaniu rok do roku sprzedaż online spadła z 5,2%.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by Korie Cull on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Zbiórka opakowań p
Nowe wynagrodzenia d