Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Spadek przychodów z licencji telewizyjnych zagraża wielu firmom

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spadek przychodów z abonamentu telewizyjnego zagraża przyszłości niezależnych firm produkcyjnych i związanych z nimi miejscami pracy, stwierdził senator Fine Gael.

Senator Sean Kyne wezwał do podjęcia pilnych działań w celu ochrony pracowników mediów lokalnych i społecznych oraz sektora produkcji filmowej, telewizyjnej i radiowej, których miejsca pracy finansowane są w ramach programu „Dźwięk i Obraz”, a który otrzymał wydzieloną część z opłaty licencyjnej.

Senator Kyne powiedział:

– Spadek przychodów z abonamentu telewizyjnego to problem nie tylko RTÉ. Zagraża to istotnemu źródłu finansowania niezależnych firm zajmujących się produkcją telewizyjną, radiową i filmową oraz wszystkich zaangażowanych pracowników, w tym aktorów, scenarzystów, producentów, reżyserów i wielu innych. Od czasu uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji z 2009 r. programu „Dźwięk i Obraz” poprzez wyodrębnioną część opłaty abonamentowej wspiera się tworzenie treści dla telewizji, filmu i radia, które w przeciwnym razie nie zostałyby wyprodukowane. Do tej pory odbyło się 49 rund finansowania w ramach programu Sound and Vision Scheme, a ostatnie rundy wsparły ponad 100 projektów wyprodukowanych przez lokalne i społeczne stacje radiowe, a także dla większych firm medialnych, takich jak TG4 i Newstalk. Program jest bezpośrednio powiązany z abonamentem telewizyjnym, ponieważ ustawodawstwo stanowi, że 7% pieniędzy zebranych w ramach opłaty abonamentowej trafia do funduszu. W związku z tym wraz ze spadkiem środków zebranych w ramach opłaty abonamentowej spada także kwota środków dostępnych na program „Dźwięk i obraz”. Minister Catherine Martin musi podjąć działania już teraz, aby uniknąć załamania finansowania oraz chronić miejsca pracy w mediach lokalnych i społecznych oraz w sektorze produkcji filmowej, telewizyjnej i radiowej, które są obecnie poważnie zagrożone.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Fine Gael

Photo by Howard Bouchevereau on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version