W ostatnich latach w Irlandii spada zainteresowanie osób, które mogłyby lub chcą zostać rodziną zastępczą, a jak dodaje Tusla, coraz trudniej znaleźć rodziny zastępcze i współczynnik stale się obniża.
Obecnie w irlandzkich ośrodkach opieki nad dziećmi przebywa ich około 5000, jednak tylko 87% znajdzie rodziny zastępcze, chociaż wg Tusli, tak nie powinno się dziać. Dzieci, do wynika z wypowiedzi przedstawicielki Tusli, powinny wychowywać się w rodzinach zastępczych i w „środowisku rodzinnym”.
Jacqueline Smyth:
– Irlandia z pewnością miałaby bardzo wysoki poziom opieki zastępczej. Jednak na arenie międzynarodowej obserwujemy, że rekrutacja rodzin zastępczych staje się coraz trudniejsza. Ma to związek z wieloma czynnikami; zmianami społeczno-ekonomicznymi i tym, że świat stał się, moim zdaniem, bardziej zamkniętym miejscem. Ludzie pracują więcej, rodziny mają więcej obowiązków; więc gdybyś rozmawiał ze mną w 2017 roku, powiedziałbym ci, że 92% naszych dzieci trafia do rodzin zastępczych. To spada; dzieje się tak wszędzie, ale podejmujemy naprawdę skoordynowane wysiłki, aby powstrzymać ten spadek.
Dzieci, które pozostają obecnie w domach opieki, mają też zróżnicowane potrzeby, więc są takie, którym należy poświęcić dużo uwago w zakresie medycznym, ale są też te, których potrzeby są typowe, więc ciepło rodzinne i domowa atmosfera są wszystkim, na co czekają.
Jacqueline Smyth dodaje:
– Niektóre dzieci mogą potrzebować opieki zastępczej tylko na krótki okres, jeśli w domu pojawi się poważny problem lub kryzys, a rodzina po prostu potrzebuje wsparcia. Być może nie ma rozszerzonej rodziny ani rozbudowanej sieci kontaktów, więc niektóre dzieci przychodzą na krótko, a potem wracają do domu. Inne dzieci mogą pozostawać pod opieką dłużej, niektóre zaś mogą przebywać pod opieką przez cały okres dzieciństwa. Mamy również rodzaj opieki zwany wytchnieniem, w którym opiekunowie zastępczy wchodzą w skład rozszerzonej sieci wsparcia. Mogą przychodzić na weekend co miesiąc lub co dwa miesiące.
Smyth jest też zdania, że Tusla i rodziny współpracują ze sobą na wielu polach, a i współpraca układa się dobrze, co przynosi w większości przypadków dobre efekty, a nawet w opiece krótkoterminowej, z której dzieci wracają następnie do rodzin biologicznych.
Jacqueline Smyth:
– W większości przypadków pracownicy socjalni i rodziny współpracują ze sobą przez pewien czas, zanim dzieci trafią pod opiekę. Będą nawiązane relacje mające na celu wspieranie rodzin [poprzez] wczesną interwencję.
Jeśli dziecko trafia do pieczy zastępczej, to czy może wrócić do domu? Więcej informacji na temat opieki zastępczej można znaleźć na stronie internetowej Tusla.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Markus Spiske on Unsplash