Słodycze równie szkodliwe jak bierne palenie

Profesor Susan Jebb, przewodnicząca Agencji ds. Standardów Żywieniowych porównała powszechny w Wielkiej Brytanii nawyk spożywania słodkości w miejscu pracy (ang. office cake culture) do szkód, jakie dla zdrowia wyrządza bierne palenie tytoniu. Niestety zwyczaj ten jest rozpowszechniony także w gabinetach stomatologicznych i gabinetach higieny.

W związku z tym Susan Jebb, szefowa Food Standards Agency i ekspertka w dziedzinie dietetyki i zdrowia publicznego, zaapelowała o usunięcie niezdrowych przekąsek z miejsc pracy w całym kraju. W rozmowie z „The Times” prof. Jebb, wyraziła również frustrację z powodu opóźnień we wprowadzaniu zakazu reklamy „śmieciowego jedzenia” w telewizji. Powiedziała ponadto, że lekarze pierwszego kontaktu powinni w większym stopniu zajmować się problemem nadwagi wśród pacjentów i proponować im porady dietetyczne.

Słodkie gabinety stomatologiczne

Podobne stanowisko zajął Tim Ives, ekspert w zakresie zdrowia, a zarazem higienista stomatologiczny, który zbadał stosunek środowiska dentystycznego do znanych od lat zaleceń ograniczenia spożycia cukru. Ives uznał, że osoby związane zawodowo ze stomatologią mogłyby w tym względzie robić znacznie więcej niż dotychczas, a zarazem bardziej promować zdrowe nawyki we własnym środowisku pracy.

Tim Ives napisał: – W ubiegłym tygodniu na forum higieny i terapii stomatologicznej zamieściłem ankietę z pytaniem, czy ktoś z forumowiczów pracował w gabinecie, w którym nie spożywa się słodyczy. Spośród 167 uzyskanych odpowiedzi, nie robił tego nikt! To niepokojące. Statystyki dotyczące chorób stomatologicznych są tym gorsze, im więcej spożywa się cukru. A przedstawiciele naszego zawodu powinni dawać przykład.

Z aktualnych danych wynika, że 27% dorosłej populacji Wielkiej Brytanii ma nieleczoną próchnicę średnio w dwóch zębów. Choroba ta jest główną przyczyną przyjęć do szpitala dzieci w wieku od 5 do 9 lat, przy czym już 23% brytyjskich pięciolatków zmaga się z próchnicą zębów.

Czas na „bezcukrowe plemię”

Tim Ives dodał: – Byłem zawsze wyczulony na to, że przedstawiciele naszego zawodu nie traktują tego problemu wystarczająco poważnie. W 2021 i 2022 roku przeprowadziłem dwa projekty badawcze, obydwa opublikowane w „Annual Clinical Journal of Dental Health”. W pierwszej części badań chciałem sprawdzić, czy higienistkom stomatologicznym sprawiłoby trudność porzucenie słodzonych produktów. Większości się to nie udało, a wiele odkryło, że są uzależnione od cukru.

– W drugiej części badań stworzyłem „bezcukrowe plemię”, w którym jest obecnie ponad 200 higienistek, szukających wsparcia w rezygnacji z cukru. Zespoły stomatologiczne powinny też prowadzić poważne dyskusje na temat uzależnienia od cukru i tworzyć w swoich miejscach pracy „strefy wolne od cukru”. Jaki sygnał przekazujemy naszym pacjentom, gdy doradzamy im ograniczenie spożycia, a nawet odstawienie cukru, podczas gdy nasz pokój socjalny jest pełen słodkości?! – kontynuował Tim Ives.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jak skończy?
MRiRW: kłamstwa o i