Ślimak znaleziony w surówce Coleslaw
W 2023 roku infolinia irlandzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI) rozpatrzyła łącznie 7732 skarg i zapytań.
Publikując szczegółowe informacje na temat skarg i zapytań w zeszłym roku, FSAI stwierdziła, że wpłynęło 4395 skarg od konsumentów, z czego 31,9% skargi dotyczące złych standardów higieny, 27,2% na nieodpowiednią żywność i 26,7% na podejrzenie zatrucia pokarmowego. Ogółem liczba 4395 skarg w 2023 r. wzrosła o 8,3% w porównaniu z 4058 skargami w 2022 r., co stanowi ogólną tendencję wzrostową w ciągu ostatniej dekady. Wszystkie skargi otrzymane przez FSAI w 2023 r. zostały rozpatrzone i zbadane przez inspektorów żywności w całym kraju.
W 2023 r. najczęściej zgłaszano złe standardy higieny, co obejmowało skargi dotyczące: niezakrywania włosów przez personel podczas przygotowywania posiłków; brudne toalety; personel obsługujący jednoczenie żywność i gotówkę w tych samych rękawiczkach; żywność niezabezpieczona przed zanieczyszczeniem, przepełnione zewnętrzne kosze na śmieci – przyciągające zwierzęta; brudne lodówki; żywność nieprawidłowo przechowywaną żywność; wyraźnie brudne pomieszczenia oraz gryzonie.
Drugą najczęściej zgłaszaną kategorią była żywność nienadająca się do spożycia, czyli żywność niebezpieczna. Żywność nienadająca się do spożycia obejmuje zanieczyszczenie obcym przedmiotem. Do często zgłaszanych ciał obcych w żywności zaliczały się: plastik; włosy; owady; szkło; kamienie i drewno. Przykłady obejmują: owady występujące w makaronach instant; ślimak znaleziony w surówce coleslaw; martwa mysz znaleziona w kostce truskawek; kamień znaleziony w kaszance; pleśń w worku z ryżem; kawałek kości znaleziony w tabliczce czekolady; robaki w mrożonych kluskach; kawałek plastiku wewnątrz pieprzu; część lateksowej rękawicy znaleziona w torebce szpinaku; odłamek szkła w bochenku chleba; wióry metalowe w makaronach na wynos i metalowa szpilka w pakowanej sałatce. Inne skargi dotyczące nieodpowiedniej żywności dotyczyły niecałkowicie ugotowanego mięsa; jedzenie, które śmierdziało lub źle smakowało; żywność sprzedawana po przekroczeniu daty przydatności do spożycia i pleśń na żywności.
Trzecia najczęściej zgłaszana kategoria dotyczyła zgłoszeń podejrzeń zatrucia pokarmowego kurczakiem; wołowina; ryby i skorupiaki, jako najczęstszy produkt spożywczy wymieniony w skardze.
Podział wszystkich skarg jest następujący:
- Normy higieny: 1404
- Nienadające się do spożycia jedzenie: 1196
- Podejrzenie zatrucia pokarmowego: 1175
- Etykietowanie: 231
- Informacje o alergenach: 149
- Inne: 181
- Niezarejestrowana działalność spożywcza: 59
Dr Pamela Byrne, dyrektor naczelna FSAI, podkreśliła znaczenie składania skarg do FSAI, aby można było rozwiązać wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem żywności.
Dr Pamela Byrne powiedziała:
– Nasz internetowy formularz skargi w dalszym ciągu jest cennym źródłem informacji, umożliwiającym obywatelom kontaktowanie się z nami w sprawie skarg dotyczących bezpieczeństwa żywności. Dla zakładów spożywczych kluczowe znaczenie ma utrzymywanie wysokich standardów praktyk w zakresie bezpieczeństwa żywności, a raporty sporządzane przez społeczeństwo w dużym stopniu pomagają inspektorom ds. zdrowia środowiskowego, inspektorom weterynarii i rolnictwa, inspektorom inspekcji rybołówstwa morskiego oraz pracownikom laboratoriów w ich pracy.
Infolinia FSAI oferuje również porady i informacje, a w 2023 r. otrzymano 3337 zapytań od osób pracujących w branży spożywczej; konsultanci ds. bezpieczeństwa żywności; badacze; konsumenci; i inni. Popularne tematy obejmowały: jak rozpocząć działalność gospodarczą w branży spożywczej; prośby o publikacje FSAI; informacje dotyczące etykietowania żywności; najlepsze praktyki w przedsiębiorstwach spożywczych; szkolenia w zakresie bezpieczeństwa żywności; import/eksport i inne.
Z infolinią doradczą FSAI można się skontaktować za pośrednictwem naszego internetowego formularza skargi „makeitbetter” lub formularza zapytania online. Strony FSAI na Instagramie, Facebooku i X to także zasoby zawierające aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa żywności to: www.facebook.com/FSAI i @FSAIinfo.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. FSAI
Obraz Larisa Koshkina z Pixabay