Związek zawodowy SIPTU zaapelował dzisiaj do rządu, aby utworzona została specjalna jednostka policji ds. transportu publicznego, co pozwoli na ochronę pasażerów i pozbycie się z nich zachowań antyspołecznych.
SIPTU opublikowało dzisiaj dokument, a w tym wzywa, aby wprowadzić model policji ds. transportu publicznego, by możliwe stało się zwalczanie przemocy i nadużyć w tramwajach, autobusach i pociągach w całym kraju. Służba transportowa miałaby funkcjonować na podobnych zasadach, jak dzieje się to w przypadku Służby Policji Lotniskowej, a nazywać się Krajową Służbą Policji Transportu Publicznego.
W Służbie Transportowej powinni znaleźć się również pracownicy socjalni, dodaje SIPTU, którzy zajęliby się interwencjami w zakresie osób bezdomnych i narkomanów.
Przedstawiciel SIPTU Adrian Kane powiedział:
– Wyniki były zarówno drastyczne, jak i niepokojące. Badania wyraźnie potwierdziły poparcie naszych członków dla utworzenia jednostki policji transportu publicznego.
Na początku tego miesiąca wprowadzono czasowo do dublińskich autobusów pewną ilość ochroniarzy, którzy mieli reagować na wszelkie przejawy zachowań antyspołecznych, a uznano to za program pilotażowy. Mobilne grupy pracowników ochrony zaczęły codziennie jeździć autobusami po południu, wieczorem i w nocy w ramach 20-tygodniowego programu testowego.
Obecnie jednak proponuje się, aby ochrona środków transportu dotyczyła całego kraju i wszystkich dostępnych usług przewozowych świadczonych przez państwo.
Bogdan Feręc
Źr. RTE