Eksperci medyczni i ds. zaburzeń funkcji seksualnych od dawna twierdzą, że w kraju coraz większa grupa mężczyzn zgłasza się do nich z prośbą o pomoc w sytuacjach zaburzeń erekcji. Co istotne, zwiększyła się też w tym gronie grupa mężczyzn młodszych, więc w wieku do 30 lat.
Specjaliści dodają, że przyczyn takich problemów może być wiele, ale u części mężczyzn problemy z erekcję wywoływać może również siedzący tryb życia, choć w ogóle się tego nie łączy, a częściej padają stwierdzenia, że praca za biurkiem powoduje bóle pleców lub kręgosłupa. Tu jednak medycyna ma trochę inne zdanie i mówi, że poprzez siedzący tryb życia, wydzielany jest hormon, a ten ma wpływ właśnie na erekcję, więc może prowadzić do zaburzeń.
Dr Mark Rowe:
– Nie ma nic złego w siedzeniu – to siedzenie przez dłuższy czas powoduje problemy. Ogólnie rzecz biorąc, przez długotrwałe siedzenie rozumie się siedzenie przez okres dłuższy niż dziewięć godzin dziennie. Kiedy siedzisz przez dłuższy czas, zmniejszasz krążenie w okolicy miednicy, w mięśniach miednicy i w penisie.
Rozwiązaniem tego problemu mogą być kilkuminutowe ćwiczenia, które zregenerują zastałe mięście, ale i przywrócą prawidłowe krążenie. Jak dodają specjaliści, siedzenie ma też negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, więc ruch w wielu przypadkach jest bardzo dobrym lekarstwem.
Dr Mark Rowe:
– Kiedy siedzisz przez dłuższy czas, gromadzi się w nas hormon stresu, kortyzol, przez co czujemy się bardziej ospali. Może to pogorszyć nasz nastrój, ograniczyć naszą zdolność do rozładowania stresu i ewentualnie zwiększyć skłonność do odczuwania większego niepokoju, zwiększając nawet ryzyko wystąpienia depresji.
Jak dodał dr Rowe, samo zaburzenie erekcji to skutek, więc należy zawsze poszukać przyczyn, bo może to być objaw poważniejszych problemów zdrowotnych.
Dr Mark Rowe:
– Jeśli jesteś mężczyzną i masz problemy z erekcją, bardzo ważne jest, aby nie kupować po prostu viagry czy czegoś takiego w internecie. Idź do lekarza i dokładnie to sprawdź, bo może to być bardzo wczesny sygnał ostrzegawczy, że pod maską nie wszystko jest tak dobre, jak powinno. Może to być wczesny objaw choroby serca, wczesny objaw innych nieprawidłowości metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2, podwyższony poziom cholesterolu, podwyższony poziom tłuszczu we krwi.
Z danych HSE wiemy natomiast, że zaburzenia erekcji stały się zjawiskiem powszechnym wśród mężczyzn po 40 roku życia, a jak dodaje się w opracowaniach „zazwyczaj jest to powód do obaw”. Mężczyźni z zaburzeniami erekcji powinni na wstępie spotkać się ze swoim lekarzem rodzinnym, a ten skieruje do odpowiedniego specjalisty, by szczegółowo zajął się problemem.
Lekarze dodają, że wielu mężczyzn nie zgłasza się z tym problemem, a hamulcem jest zwykły wstyd. Zaznaczają jednak, iż w takich przypadkach nie należy myśleć o niczym innym, jak o powrocie do pełnej sprawności seksualnej.
*
Mam obecnie trzy biura, więc teoretycznie pracę siedzącą, ale na szczęście w trzech różnych punktach miasta, więc z całą pewnością nie siedzę przez 9 godzin dziennie. Kiedyś nawet pomyślałem, żeby sprawdzić, czy z moim zdrowiem seksualnym jest wszystko w porządku, ale zostałem zrugany, że wymyślam i wszystko ze mną jest OK. Nie posłuchałem wówczas domorosłej specjalistki, udałem się na badania i… Miała szelma rację. 😉
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Ozkan Guner on Unsplash