W Irlandii funkcjonuje wiele przedsiębiorstw farmaceutycznych, które produkują zarówno leki, jak i sprzęt medyczny, a chwilowe załamanie, jakie obecnie się obserwuje, nie wpływa w specjalny sposób na plany zatrudniania.
Sektor wyraża jednak pewne obawy, czy uda się mu w najbliższych miesiącach utrzymać poziom zatrudnienia, jednak w przyszłość patrzy z dużym optymizmem. Obecnie w Irlandii, a tylko w sektorze farmaceutycznym pracuje ponad 50 000 osób, jednak w najbliższych kilku latach, ilość ta zwiększyć się ma znacząco.
Mówi się obecnie, że zainteresowanie lekami i sprzętem medycznym będzie wyłącznie wzrastać, a to może oznaczać, iż potrzeba będzie dodatkowych rąk do pracy.
Z badań wynika, że w irlandzkim sektorze farmaceutycznym powstać może nawet 26 000 nowych miejsc pracy, a jest on już znaczącym dla tutejszej gospodarki.
Właśnie o wpływie na ekonomię wyspy w zakresie sektora farmaceutycznego mówił minister ds. przedsiębiorczości, zatrudnienia i handlu Peter Burke, który zaznaczył, że szeroko pojęta farmaceutyka, jest dla kraju podstawą do osiągnięcia sukcesu gospodarczego.
W styczniu 2023 roku eksport produktów farmaceutycznych, jakie wytwarzane są na wyspie, osiągnął wynik 9 miliardów euro, co wskazuje, że z tego tytułu stał się jednym z ważniejszych płatników do Skarbu Państwa.
W Irlandii funkcjonuje obecnie ponad 85 międzynarodowych koncernów farmaceutycznych, ale są wśród nich też te z rodowodem irlandzkim, a wszystkie wskazują, iż potrzebować będą większej ilości rąk do pracy.
Podobnego zdania jest też panel doradczy rządu, czyli Grupa Ekspertów ds. Zapotrzebowania na Przyszłe Umiejętności, a ta również twierdzi, że wzrost zatrudnienia w sektorze farmaceutycznym jest właściwie pewny.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by National Cancer Institute on Unsplash