Sektor farmaceutyczny nie będzie już zatrudniał w takim stopniu
IDA Ireland poinformowała, że nie spodziewa się, aby w roku przyszłym zatrudnienie nowych pracowników w sektorze farmaceutycznym zostało utrzymane na wysokim poziomie i obniża perspektywy zatrudnienia w całej gałęzi przemysłu.
Podobnie dziać się ma w całym sektorze technologicznym, ale mówi się o możliwości zmian, o ile sytuacja globalna ulegnie zmianie, więc gospodarki przestaną hamować. Na to jednak się nie zanosi, bo częściej mówi się o perspektywach recesji, a przynajmniej popadaniu wielu działów produkcji w stagnację.
Obecnie firmy międzynarodowe w Irlandii zatrudniają ok. 300 000 osób, a ta ilość w roku przyszłym pozostać ma na porównywalnym poziomie, więc uzupełniane mogą być wyłącznie wakujące stanowiska.
Więcej optymizmu prezentuje wicepremier i jednocześnie minister przedsiębiorczości, który stwierdził, że sektor naukowy, ma potencjał rozwojowy. Leo Varadkar dodał, że tworzenie miejsc pracy będzie w jego ocenie postępować, chociaż nie wydaje się, iż będzie na tak szybkim poziomie, jak obserwowane wcześniej.
Nie należy się też spodziewać, że „każdy rok będzie dobry”, ale nie można też powiedzieć, że Irlandia będzie jakoś wyraźnie cierpieć z powodu niskiej produkcji i zmniejszenia poziomu zatrudnienia, dodał Varadkar.
Rząd ma być też dobrej myśli pod względem zatrudnienia oraz tworzenia nowych miejsc pracy, a i nie wypowiada się z dużymi obawami o stan gospodarki kraju.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Trnava University on Unsplash