Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Security Operations Center, czyli jak zadbać o ochronę firmy przed cyberzagrożeniami

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aż 83 proc. przedsiębiorstw odnotowało minimum jeden incydent związany z zagrożeniem bezpieczeństwa danych w sieci w 2024 roku – podaje VIII edycja badania „Barometr Cyberbezpieczeństwa” KPMG. Respondenci mieli do czynienia najczęściej z wyciekiem danych wskutek złośliwego oprogramowania. Niestety, firmom trudno zrekrutować i utrzymać wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Rozwiązaniem mogą być subskrypcyjne usługi bezpieczeństwa, np. SOC (Security Operations Center). Dlaczego warto w nie zainwestować?

Jak działają usługi cyberbezpieczeństwa w modelu subskrypcyjnym?

SOC – co to jest? Security Operations Center, czyli Centrum Operacji Bezpieczeństwa, to wyspecjalizowana jednostka operacyjna w formie wewnętrznego działu w przedsiębiorstwie lub zewnętrznego zespołu zarządzanego przez inny podmiot. Dzięki modelowi SOCaaS (Security Operations Center as a Service), czyli usługom cyberbezpieczeństwa w subskrypcji, firmy zyskują dostęp do ekspertów niedostępnych na rynku pracy i unikają nadmiernych kosztów inwestycji w zaplecze technologiczne.

Dostawca SOCaaS przeprowadza audyt cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, a następnie wdraża narzędzia pozwalające na efektywne identyfikowanie zagrożeń oraz zapobieganie wirtualnym atakom. Co ważne, outsourcowany personel wyróżnia się proaktywną postawą. Odpowiada również za całodobowe monitorowanie infrastruktury IT pod kątem niepokojących aktywności, testowanie zapory i rekomendowanie rozwiązań, które ograniczają ryzyko wycieku poufnych danych wskutek incydentów.

Dlaczego warto wybrać SOC w modelu usługowym?

Koszt wdrożenia Security Operations Center w przedsiębiorstwie może sięgać nawet kilku milionów złotych w skali roku – w zależności od struktury organizacji, cen sprzętu i oprogramowania oraz szkoleń pracowników, którzy muszą poszerzać know-how w obliczu nowych technik cyberataków.

Dzięki SOCaaS przedsiębiorstwa, które mają ograniczony budżet na rozwój działu cyberbezpieczeństwa, mogą korzystać z doświadczenia wykwalifikowanego personelu – bez ogromnych nakładów inwestycyjnych. Co więcej, budowa wewnętrznego zespołu stanowi długotrwały, skomplikowany proces. Usługi SOC w modelu subskrypcyjnym umożliwiają poprawienie bezpieczeństwa cybernetycznego firmy w krótszym czasie. Szybsze wzmocnienie ochrony przed przestępcami minimalizuje ryzyko przestojów w procesach biznesowych wskutek ataków i zwiększa zaufanie konsumentów, którzy obawiają się wycieków danych.

Chociaż struktura wewnętrznego lub zewnętrznego SOC jest kwestią indywidualną, to każdy dział powinien składać się z takich stanowisk, jak audytor zgodności procedur z przepisami, architekt bezpieczeństwa, analitycy bezpieczeństwa, łowca zagrożeń i manager pełniący rolę lidera.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/cyberbezpieczenstwo/security-operations-center/.

Źródło informacji: Orange

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version