Samotnym rodzicom brakuje stabilności ekonomicznej

Jak wynika z analizy Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI) samotne rodzicielstwo zwiększa ryzyko trudnej sytuacji ekonomicznej, mierzonej niskimi dochodami, niedostatkiem materialnym i stresem finansowym.

Dziewięcioletnie badanie, które prowadzone zostało w latach 2008–2017, wykazało, że w tym okresie samotni rodzice byli bardziej narażeni na trudności ekonomiczne, niż ma to miejsce w pełnych rodzinach. Badanie, będące częścią większego, a w ramach ESRI Growing Up in Ireland, wykazało również, że samotni rodzice, którzy otrzymywali alimenty od byłych partnerów, a także ci, którzy mieli dostęp do nieformalnego wsparcia społecznego ze strony rodziny lub przyjaciół, byli mniej narażeni na niepewność ekonomiczną.

Jednakże stwierdzono również, że 50% samotnych rodziców nie otrzymywało żadnych alimentów od byłego partnera. 36%-38% otrzymywało regularne alimenty, a 11%-17% otrzymywało nieregularne płatności „w razie potrzeby”.

Z raportu wynika też, że ​​w ciągu dziewięciu lat objętych badaniem, matki samotnie wychowujące dzieci rzadziej podejmowały pracę niż matki pozostające w związkach.

32% samotnych matek pracowało na wczesnym etapie badania, kiedy dziecko będące przedmiotem badania miało dziewięć miesięcy, podczas gdy odsetek ten w przypadku matek pozostających w związkach, które w tym czasie miały dziewięciomiesięczne dzieci, wyniósł 47%. Stopy zatrudnienia rosły z czasem wraz z wiekiem dziecka i poprawą warunków na rynku pracy. Kiedy dziecko osiągnęło wiek dziewięciu lat, 57% samotnych matek było zatrudnionych w porównaniu do 64% matek w związkach partnerskich.

Osoby, które w latach 2008–2017 zostały samotnymi rodzicami, prawie trzykrotnie częściej znajdowały się w trudnej sytuacji ekonomicznej w porównaniu z osobami, które pozostały w rodzinach z obojgiem rodziców.

Zwiększone ryzyko trudnej sytuacji ekonomicznej związane z samotnym rodzicielstwem było natomiast wyższe w przypadku matek, które wcześniej były zamężne, niż w przypadku matek, które wcześniej żyły w konkubinacie.

W większości przypadków badania wykazały, że wcześniejsze okoliczności, takie jak zatrudnienie partnera, zatrudnienie własne i liczba dzieci, nie „łagodzą” znacząco skutków zostania samotnym rodzicem.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Guillaume de Germain on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gdzie i ile jest lis
Parlament zatwierdzi