Rząd zmieni system wsparcia energetycznego dla przedsiębiorców
Minister finansów poinformował, że prowadzony jest obecnie przegląd systemu wsparcia dla przedsiębiorców, którzy borykają się z trudnościami przy opłaceniu rachunków energetycznych.
Minister Michael McGrath stwierdził podczas rozmowy z RTÉ News, że rząd otrzymywał wiele sygnałów, iż system nie jest odpowiednio przygotowany do potrzeb biznesu, więc postanowił dokonać modernizacji, o ile znajdzie pole manewru. Więcej szczegółów w tej sprawie pojawi się w przyszłym tygodniu, zaznaczył minister McGrath, a to tylko dlatego, iż znane będą wyniki prac podkomisji rządowej ds. biznesu i energii.
W przyszłym tygodniu finalizowane mają być również decyzje w tej sprawie, co dodatkowo pomóc ma przedsiębiorcom w ograniczeniu kosztów, jakie ponoszą na zakup energii w okresie zimowym.
Minister McGrath zasugerował w ten sposób, że wsparcie energetyczne dla przedsiębiorców, nie zostanie zakończone wraz z końcem tego miesiąca, ale od dawna mówi się, że programy pomocowe wygaszane będą stopniowo. To z kolei jest realizacją zapewnień, jakie już wcześniej złożył premier Leo Varadkar, jednak i on twierdził, że pomoc w tym zakresie nie będzie permanentna.
Minister Michael McGrath nie powiedział wprost, w jakim zakresie pomoc dla irlandzkiego biznesu zostanie rozszerzona, a i jak będzie to wsparcie ulepszone, bo i takie słowa padły, jednak to jasny sygnał, że wsparcie będzie kontynuowane. Ma to związek, co podkreślił minister finansów z ochroną miejsc pracy, a także wsparcia gospodarki w trudnym okresie.
O ile program pójdzie w stronę, jaką zaproponowała opozycja parlamentarna, znacznie więcej firm będzie mogło ubiegać się o dotacje energetyczne, czyli uzyskać nawet 100 000 € dopłaty do rocznego rachunku za prąd.
Do tej pory, co może być zastanawiające, niewiele firm zgłosiło się o taką pomoc i zainteresowanie systemem dopłat było na poziomie niskim, ale mogło być spowodowane procesem opiniowania wniosków i progiem kwalifikacji. W tej sprawie wypowiedział się wiceminister w Departamencie Finansów Seán Fleming, który stwierdził, że „zainteresowanie było na prognozowanym poziomie”.
*
„Zainteresowanie na prognozowanym poziomie”, czyli rząd dokładnie wiedział, że ilość przedsiębiorstw, jakie skorzystają z pomocy, będzie na poziomie niskim, bo takie wyznaczył progi. Teraz gdy firmy zaczęły głośno mówić o problemie z zakupem energii i o wysokich rachunkach, które przekraczają ich możliwości, rząd łaskawie zmieni progi, zwiększając nieco dostępność pomocy. To z kolei będzie mógł nazywać wyraźnym wsparciem dla przedsiębiorstw i włączaniem kolejnych grup przedsiębiorców kwalifikujących się do państwowej pomocy.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Fré Sonneveld on Unsplash