Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Rząd zatwierdzi przepisy pozwalające na strącanie dronów

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ostatnim czasie ponownie doszło do kilku przypadków naruszenia przestrzeni powietrznej wokół irlandzkich lotnisk przez drony, a nie mogą one być używane w promieniu 5 km od portów lotniczych.

To jednak nie wpłynęło na ich użytkowanie w okolicach lotnisk, co spowodowało niedawno perturbacje na lotniskach. Rząd wezwany został, aby zabezpieczyć porty lotnicze w taki sposób, by używanie dronów w ich pobliżu stało się całkowicie niemożliwe, co z kolei pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo pasażerów samolotów.

Nowe przepisy są już gotowe, a przedstawione zostaną na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu przez ministra transportu Eamona Ryana, by zgodnie z zapowiedziami, rząd zatwierdził je do realizacji.

Najważniejszym punktem nowelizacji będzie wydanie zgody, aby lotniska w kraju w trybie pilnym zaopatrzyły się w specjalną technologię zagłuszającą, a ta pozwala na przerwanie łączności między operatorem a kierowanym przez niego gronem. W takim przypadku dron przestaje być sterowny i spada na ziemię, więc jak mówią specjaliści z zakresu bezpieczeństwa lotniczego, zostaje unieszkodliwiony.

Sprawa jest nagląca i gabinet wyda nowe zarządzenie, aby technologia znalazła się na lotniskach prawie natychmiast. Ma to też związek z planowaną na wyspie wizytą prezydenta USA Joe Bidena, która ma być już przygotowywana.

Po zakupie technologii antydronowej wytypowane osoby z personelu lotniskowego zostaną przeszkolone w zakresie używania systemów zagłuszania sygnałów i reagować będą każdorazowo, gdy dotrą do nich informacje o pojawieniu się drona w pobliżu lotniska. Obsługa systemu współpracować ma z kontrolerami lotów, bo to oni mają szczegółowy podgląd sytuacji na irlandzkim niebie.

Pierwszym lotniskiem, które może być w taki system wyposażone, stanie się prawdopodobnie stołeczny port lotniczy.

To nie wszystko, o co poprosi minister Ryan, gdyż chce również uzyskać zgodę rządu, aby w taką technologię wyposażyć również inne służby, które chronią krytyczną infrastrukturę państwa, ale i obiekty o znaczeniu militarnym, energetycznym oraz infrastrukturę wodną. Tą kwestią zająć się ma po zatwierdzeniu nowych przepisów Urząd Robót Publicznych.

Co ważne, w tej sprawie współpracować ma ze sobą wiele służb, więc krajowy nadzór lotniczy, Garda, kontrolerzy ruchu na lotniskach, ale też inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Dose Media on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version