Już dzisiaj gabinet w Dublinie przedstawi nowy plan działań, który ma na celu zapobieganie i zwalczanie handlu ludźmi.
W założeniach plan skupiać się będzie na ochronie ofiar, ale też wykrywaniu i ściganiu osób, które dopuszczają się handlu ludźmi lub to ułatwiają.
Jak wynika z informacji An Garda Síochána, w roku ubiegłym zidentyfikowano w kraju 42 takie osoby, a większość przemyconych na wyspę ofiar handlu ludźmi, wykorzystywana była do prac w sektorze usług seksualnych i była wyzyskiwana finansowo.
Dane Gardy to jedna strona całej sprawy, bo raport Mary Immaculate College z hrabstwa Limerick mówi, że prawdziwa ilość ofiar może być nawet o 38% wyższa, niż wcześniej sądzono.
Plan rządu w celu zwalczania handlu ludźmi obejmować ma środki w postaci łatwiejszego dostępu ofiar do organów ścigania, pomoc w identyfikacji takich przestępstw, ale też zwiększone ma być wsparcie dla ofiar. Osoby, które zajmują się poszkodowanymi, przejdą specjalistyczne szkolenie w tym zakresie, a na przejściach granicznych utworzone będą specjalne punkty kontrolne, by wyłapywać potencjalnych przemytników ludzi.
Co więcej, osoby uznane za ofiary procederu handlu ludźmi, otrzymają czasową pomoc w zakwaterowaniu. Wprowadzona będzie też specjalna ochrona prawna przed deportacją, a i zapewni się wsparcie w zakresie wyjścia osób dotkniętych prostytucją.
Do całego programu włączone zostanie HSE, gdzie jednostka ds. przeciwdziałania handlu ludźmi opracować ma informacje internetowe, które kierowane będą od ofiar, a tą drogą ułatwiony ma być dostęp do wsparcia i zwiększyć się dostęp do zgłaszania takich przypadków oraz usług medycznych i socjalnych.
Specjaliści ds. dzieci, które też padają ofiarami handlarzy ludźmi, otrzymają pełne wsparcie państwa, w tym fachową wiedzę z zakresu rozpoznawania tych przypadków, ale i postępowania z nimi, by chronić je w najlepszy z możliwych sposobów.
W tej sprawie wypowiedziała się już minister sprawiedliwości Helen McEntee, która powiedziała:
– Trzeci krajowy plan działania na rzecz zwalczania handlu ludźmi pomoże zidentyfikować i wesprzeć ofiary handlu ludźmi.
– Handel ludźmi to wyzysk i szczególnie haniebna zbrodnia, która żeruje na osobach najsłabszych i która jest popełniana bez względu na życie, godzi w najbardziej podstawowe prawa człowieka.
– Ofiary handlu ludźmi można znaleźć wszędzie i często są ukryte na widoku, a ich bezbronność może sprawić, że szczególnie trudno będzie do nich dotrzeć. W całym rządzie zdajemy sobie sprawę z powagi tego przestępstwa i jesteśmy zdeterminowani, aby je zwalczać.
– Publikacja niniejszego Planu obejmuje szereg ważnych działań, które pomogą nam to zrealizować, w tym opracowanie ram szkoleniowych dla wszystkich, którzy mają kontakt z potencjalnymi ofiarami handlu ludźmi oraz wzmocnienie obecnie istniejących mechanizmów identyfikacji i wspierać te ofiary.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Jakayla Toney on Unsplash