Ryanair ogłosił 12 kwietnia rozszerzenie współpracy z wiodącym na świecie dostawcą zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), firmą Neste, w celu zasilenia pełnego rozkładu lotów na lotnisku Amsterdam-Schiphol (AMS), 40 procentową mieszanką zrównoważonego paliwa.
Zmiany weszły w życie 1 kwietnia i będą rozszerzane na wszystkie maszyny operujące z amsterdamskiego lotniska, jakich używa tam Ryanair.
Ten znaczny wzrost wykorzystania SAF stanowi najnowszy kamień milowy w realizacji ambitnego celu Ryanaira, jakim jest obsługa 12,5% lotów z SAF do 2030 r., a także wspiera realizację celów Ryanair Pathway to Net Zero do 2050 r., polegających na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych o 32%.
Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Ryanair Thomas Fowler, powiedział:
– Ryanair jest zachwycony rozszerzeniem naszej współpracy z Neste w celu zwiększenia liczby lotów Ryanair w Amsterdamie, które są zasilane 40-procentową mieszanką SAF z jednej trzeciej lotów do wszystkich naszych operacji w Amsterdamie od 1 kwietnia. Zwiększenie wykorzystania SAF jest podstawowym filarem naszej strategii dekarbonizacji Pathway to Net Zero do 2050 r., a to zwiększenie w Amsterdamie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych podczas naszych lotów stamtąd o 32%. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej rozwijającej się współpracy z Neste, gdy będziemy dalej realizować nasz cel, jakim jest obsługiwanie 12,5% lotów Ryanair przez SAF do 2030 roku.
Alexander Küper – wiceprezes Neste EMEA, Renewable Aviation dodał:
– Dekarbonizacja lotnictwa jest ważniejsza niż kiedykolwiek i jesteśmy dumni, że możemy wspierać Ryanair w osiągnięciu ich ambitnej ścieżki emisji do zera netto do 2050 r. Zwiększenie wykorzystania SAF we wszystkich lotach odlatujących z lotniska Schiphol w Amsterdamie jest kamieniem milowym umożliwiającym Ryanair znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i emisji gazów wynikającego z jego działalności na lotnisku. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację współpracy z Ryanair nad redukcją ich emisji, zwiększając naszą roczną zdolność produkcyjną SAF do 1,5 miliona ton rocznie do końca 2023 roku.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: Ryanair
Photo by Lucas Davies on Unsplash