Ryanair, ogłosił niedawno, że w ramach prowadzonej przez siebie współpracy z irlandzkimi uczelniami, przekaże kolejne 2,5 miliona euro na prace badawcze.
Ryanair ogłosił również przedłużenie swojej współpracy z Trinity College Dublin (TCD) do końca dekady, a w związku z tym linia lotnicza przekaże kolejną darowiznę w wysokości 2,5 mln euro (łącznie 4 mln euro) na finansowanie Centrum Badań Ryanair nad Zrównoważonym Lotnictwem.
Badania wsparte zostały początkową darowizną w wysokości 1,5 mln euro, a rozpoczęły się we wrześniu 2021 r. i ich celem było zmierzenie się ze złożonym wyzwaniem, jakim jest postęp w zrównoważonym lotnictwie.
Dzięki rozszerzonemu finansowaniu Ryanair multidyscyplinarny zespół badawczy będzie w dalszym ciągu koncentrował się na zrównoważonym paliwie lotniczym (SAF) i zeroemisyjnych układach napędowych samolotów, a także poszerza zakres badań w celu zbadania emisji gazów cieplarnianych innych niż CO2 w lotnictwie.
W ciągu ostatnich 3 lat Centrum Badań nad Zrównoważonym Lotnictwem Ryanair poczyniło znaczące postępy badawcze w następujących kluczowych obszarach:
- badanie trwałości różnych typów JPK
- obniżenie kosztów certyfikacji nowych kandydatów SAF
- ocena wpływu operacyjnego bezemisyjnego napędu statku powietrznego i mapowanie hałasu
Wyniki tych badań, które zostały zaprezentowane w Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej, pokazują, że intensywność emisji pasażera podróżującego samolotem Boeing 737-800 NG z Amsterdamu do Dublina można zmniejszyć o 43%, stosując 50 proc. mieszkankę SAF. Można to jeszcze bardziej zmniejszyć, korzystając z Boeinga 737-8200 „Gamechanger” Ryanair, który zużywa o 16% mniej paliwa niż 737-800 NG.
Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Ryanair Thomas Fowler powiedział:
– Postęp w kierunku naszych ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli Net Zero do 2050 r. i 12,5% SAF do 2030 r., nie będzie możliwy bez ciągłego wsparcia najlepszych w swojej klasie badań prowadzonych przez Centrum Badań nad Zrównoważonym Lotnictwem Ryanair w Trinity College w Dublinie. Rozszerzenie badań w celu lepszego zrozumienia wpływu lotnictwa innego niż CO2 to ważny kolejny krok w kierunku poprowadzenia naszej branży w kierunku bardziej zrównoważonego lotnictwa.
Dr Linda Doyle, rektor i prezes Trinity College w Dublinie powiedziała:
– Badania muszą mieć kluczowe znaczenie dla zwalczania zmian klimatycznych i promowania zrównoważonego transportu. Trinity jest obecnie uznawana za 14. najlepszy uniwersytet na świecie pod względem realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ i stała się popularnym międzynarodowym ośrodkiem badań nad zrównoważonym lotnictwem. Chcę podziękować Ryanair za wsparcie: to dobra wiadomość dla badaczy w Centrum i dla studentów, którzy skorzystają z nauczania wynikającego z badań.
Profesor Sinéad Ryan, dziekan ds. badań w Trinity College w Dublinie, dodaje:
– Postęp w zrównoważonym lotnictwie stanowi złożone wyzwanie, które wymaga multidyscyplinarnego podejścia, jakie stosujemy tutaj, w Trinity. Ciągłe wsparcie Ryanair pomoże zapewnić, że trwające i nowe projekty badawcze przyniosą szereg ulepszeń i innowacji, a także wesprze interakcje z organami regulacyjnymi, decydentami i producentami samolotów w dążeniu do bardziej zrównoważonego lotnictwa komercyjnego pod względem ekonomicznym i środowiskowym.
Bogdan Feręc
Źr. Ryanair
Photo Ryanair