Ryanair Holdings plc poinformował o zysku netto za pierwsze półrocze w wysokości 1,79 mld euro, co stanowi spadek o 18% w porównaniu do zysku netto za pierwsze półrocze ubiegłego roku wynoszącego 2,18 mld euro, ponieważ silny wzrost ruchu (o 9%) do 115 mln klientów został zniwelowany przez niższe ceny biletów lotniczych, które spadły o 7% w drugim kwartale.
Najważniejsze informacje z pierwszej połowy roku obejmują:
- Ruch wzrósł o 9% do rekordowych 115 mln, pomimo wielokrotnych opóźnień Boeinga.
- Ceny biletów spadły o 10% (-15% w I kw. i -7% w II kw.).
- 170 samolotów B737 „ Gamechangers” we flocie 608 maszyn na dzień 30 września.
- Otwarto 5 nowych baz i 200 nowych tras dla sezonu 2024.
- Partnerstwa z „zatwierdzonymi OTA” chronią obecnie ponad 90% konsumentów OTA.
- Zabezpieczenia cen paliw przedłużone: 85% zabezpieczenia drugiej połowy roku fiskalnego 2025 na poziomie 79 USD za baryłkę i 75% zabezpieczenia roku fiskalnego 2026 na poziomie 77 USD za baryłkę.
- Skup akcji o wartości 700 mln euro zakończono w sierpniu, a ponad 30% z 800 mln euro zostało już zrealizowane.
- Ogłoszono dywidendę zaliczkową w wysokości 0,223 EUR na akcję (płatną w lutym 2025 r.).
Dyrektor generalny Ryanair Group Michael O’Leary powiedział:
– Całkowity przychód w pierwszej połowie roku wzrósł o 1% do 8,69 mld euro. Planowany przychód spadł o 2% do 5,95 mld euro. Przesunięcie połowy Wielkanocy na IV kwartał roku fiskalnego i wyjście z I kwartału, presja wydatków konsumenckich (napędzana wyższymi, trwającymi dłużej stopami procentowymi i środkami ograniczającymi inflację) oraz spadek rezerwacji OTA przed S.24 wymusiły większą stymulację cenową niż pierwotnie oczekiwano (ceny w I kwartale spadły o 15%, a w II kwartale o 7%), ponieważ Ryanair utrzymał swoją politykę cenową „aktywnego obciążenia/pasywnego zysku”. Wielu klientów przechodzi do Ryanair ze względu na nasze niższe ceny biletów lotniczych. W rezultacie osiągamy rekordowe zyski udziałów na większości rynków. Ruch, pomimo powtarzających się opóźnień dostaw Boeinga, wzrósł o 9% do 115 mln, podczas gdy przychody dodatkowe były odporne, wzrastając o 10% do 2,74 mld euro. Koszty operacyjne wypadły dobrze, wzrastając o 8% (w tyle za 9% wzrostem ruchu) do 6,68 mld euro, ponieważ oszczędności z zabezpieczenia paliwowego zrównoważyły wyższe koszty personelu i inne koszty spowodowane, częściowo, opóźnieniami w dostawach Boeinga. Podczas gdy skromne odszkodowanie za opóźnienie otrzymano w H1 (głównie kredyty za konserwację), nie zrównoważyło to znacznego wpływu 5 mln+ niedoboru pasażerów w FY25 z powodu tych opóźnień w dostawach.
Paliwo H2 FY25 jest zabezpieczone w 85% na poziomie 79 USD/bbl, co zmniejsza ryzyko Grupy w ostatnim okresie znacznej zmienności cen paliw. Zabezpieczenie FY26 zostało również zwiększone do 75% na poziomie 77 USD/bbl, zapewniając skromne oszczędności cenowe rok do roku.
Ryanair miał 172 samolotów B737 Gamechangers w naszej flocie na dzień 31 października. Obecnie spodziewamy się, że nasze pozostałe 9 dostaw z trzeciego kwartału przesunie się do czwartego kwartału z powodu niedawnych strajków Boeinga. Podczas gdy nadal współpracujemy z kierownictwem Boeinga, aby przyspieszyć dostawy samolotów przed szczytem S.25, ryzyko dalszych opóźnień w dostawach pozostaje wysokie. Uważamy zatem, że rozsądne jest moderowanie celu wzrostu ruchu Ryanair na rok fiskalny 26 do 210 mln pasażerów (wcześniej 215 mln), aby odzwierciedlić te opóźnienia w dostawach, ponieważ chcemy uniknąć przeplanowania, przepełnienia załogi i przeszacowania kosztów, jak miało to miejsce w S.24.
Podczas S.24 realizowaliśmy nasz największy dotychczasowy rozkład lotów, przewożąc nowy rekord 20,5 mln pasażerów w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego (sierpień). Nasza sieć S.24 obejmowała 5 nowych baz i ponad 200 nowych tras. W miarę jak wkraczamy w W.24 i planujemy S.25, będziemy kontynuować realokację przepustowości i wzrostu do regionów i lotnisk, które inwestują w rozwój poprzez cięcie/zniesienie podatków lotniczych (jak Szwecja, Węgry i różne regiony Włoch) lub które zachęcają do wzrostu ruchu. Do tej pory ponad 90% przepustowości S.25 jest w sprzedaży, w tym 165 nowych tras.
Oczekujemy, że europejskie zdolności przewozowe na krótkich trasach pozostaną ograniczone przez kilka lat, ponieważ wielu europejskich operatorów Airbusów przechodzi przez naprawy silników Pratt & Whitney, obaj główni producenci OEM zmagają się z zaległościami w dostawach, a konsolidacja linii lotniczych trwa, w tym przejęcie ITA (Włochy) przez Lufthansę i zbliżająca się sprzedaż TAP (Portugalia). Te ograniczenia zdolności przewozowych w połączeniu z naszą rosnącą przewagą kosztową, silnym bilansem, zamówieniami na tanie samoloty i wiodącą w branży odpornością operacyjną, naszym zdaniem, ułatwią Ryanairowi rentowny wzrost tanich lotów do 300 mln pasażerów w ciągu następnej dekady.
Nadal zakładamy od 198 mln do 200 mln pasażerów w roku fiskalnym 25 (+8%), pod warunkiem braku pogorszenia bieżących opóźnień w dostawach Boeinga. Koszty jednostkowe wypadły dobrze w pierwszej połowie roku, ponieważ luka kosztowa między Ryanair a konkurencyjnymi liniami lotniczymi w UE nadal się powiększa. Oczekujemy, że całoroczne koszty jednostkowe będą zasadniczo niezmienne, ponieważ nasze oszczędności na zabezpieczeniu paliwowym, wysokie dochody z odsetek i pewne skromne odszkodowania za opóźnienia samolotów w dużej mierze zrównoważą inflację kosztów paliwa (w szczególności wzrost wynagrodzeń załogi i produktywności, wyższe opłaty za obsługę i ATC oraz nieefektywność kosztową powtarzających się opóźnień w dostawach B737).
Rezerwacje z wyprzedzeniem sugerują, że popyt w III kw. jest silny, a spadek cen wydaje się hamować. Pozostajemy ostrożni w kwestii prognoz średnich cen biletów w III kw., spodziewając się, że będą one nieznacznie niższe niż w III kw. poprzedniego roku (z zastrzeżeniem zbliżających się rezerwacji na Boże Narodzenie i Nowy Rok). Jak zwykle o tej porze roku, mamy prawie zerową widoczność w IV kw., chociaż ten kwartał nie skorzysta z ubiegłorocznej wczesnej Wielkanocy, co utrudni porównania z IV kw. poprzedniego roku. Dlatego jest jeszcze za wcześnie, aby przedstawić sensowne wskazówki dotyczące PAT na rok fiskalny 2025. Ostateczny wynik na rok fiskalny 2025 będzie uzależniony od uniknięcia niekorzystnych wydarzeń w ciągu pozostałych 5 miesięcy roku fiskalnego 2025, zwłaszcza biorąc pod uwagę ryzyko konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, powtarzające się niedobory kadrowe i ograniczenia przepustowości ATC i/lub dalsze opóźnienia w dostawach Boeinga”.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. Ryanair
Fot. Dublin Airport